کدام دستگاه هوازی برای چربی سوزی پیشنهاد می شود؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش هوازی فعالیتی است که در مدت زمان نسبتا طولانی با شدت متوسط یا به صورت تناوبی انجام می گیرد و ضربان قلب را بالا می برد؛ بالا رفتن ضربان قلب اکسیژن رسانی به بدن را افازیش داده و منجر به سوخت و ساز بیشتر می شود؛ در نتیجه کاهش وزن و تناسب اندام اتفاق می افتد.

ورزش های هوازی به فضاهای مناسب و وسیعی نیاز دارند و امروزه اغلب مردم به دلیل مشغله های کاری و خانوادگی فراوان، نامساعد بودن آب و هوا و در دسترس نبودن فضاهای مناسب نمی توانند خود را به مکان هایی برسانند که برای انجام این گونه تمرینات مناسب باشد؛ به همین دلیل به استفاده از دستگاه های هوازی در محیط باشگاه های ورزش و منازل رو آورده اند؛ اما این که کدام دستگاه هوازی بیش از سایر دستگاه ها به چربی سوزی و تناسب اندام کمک می کند، جای سوال است.

اسکی فضایی:

اسکی فضایی یا الپتیکال یک دستگاه هوازی بدون برخورد محسوب می شود که در مقایسه با تردمیل فشار کمتری به مفاصل کمر و زانو وارد می کند؛ این دستگاه برای افرادی که دچار مشکلاتی همچون زانو درد، واریس و آرتروز هستند مناسب می باشد.
در هنگام انجام تمرینات ورزشی با اسکی فضایی باید تلاش کنید ضربان قلب خود را به اندازه زمانی که تند راه می روید، بالا ببرید. به طور کلی ضربان قلب شاخص مهمی برای تعیین سطح تمرین است و توسط آن می توانیم بفهمیم چه وقت باید در حین تمرینات تناوبی سرعت خود را کاهش و یا افزایش بدهیم.

با اسکی فضایی بهتر است تمرینات تناوبی در چندین ست 2 دقیقه ای انجام بشود؛ به این ترتیب که به مدت 2 دقیقه با نهایت توان خود پدال بزنیم و 2 دقیقه آهسته تمرین انجام بدهیم و این چرخه را بیش از 30 دقیقه تکرار کنیم.

دوچرخه ثابت:

دوچرخه ثابت یکی از قدیمی ترین دستگاه های هوازی است که وارد باشگاه های ورزشی و منازل شد؛ این دستگاه برای چربی سوزی و کاهش وزن یک وسیله عالی شناخته شده است؛ البته دوچرخه ثابت ممکن است کاربر را تنبل کند؛ زیرا بر روی آن باید درست بنشیند و به سرعت رکاب بزند و حتی گاهی ایستاده به این تمرین بپردازد؛ ولی برخی از کاربران بر روی این دستگاه آهسته و بدون برنامه تمرین انجام می دهند و نتیجه مطلوبی به دست نمی آورند.

بر روی دوچرخه ثابت می بایست طوری تمرین انجام بدهید که تنفس عمیق تر و تندتر بشود؛ به طوری که پاها و شش ها با هم به کار گرفته شوند.
با این دستگاه نیز می توانیم تمرینات تناوبی انجام بدهیم؛ برای انجام تمرین تناوبی بر روی دوچرخه ثابت حدود 3 دقیقه با بیشترین توان خود رکاب بزنید و 2 دقیقه آهسته به پدال زدن بپردازید؛ این تمرین باید بیش از 30 دقیقه طول بکشد. گاهی در حین رکاب زدن آهسته، پدال ها را در جهت معکوس به حرکت در بیاورید و برعکس رکاب بزنید؛ با این کار عضلات پشت پا تقویت می شوند و فرم بهتری پیدا می کنند.

در ورزش هوازی بدن در 20 دقیقه اولیه قندهای موجود را مصرف می کند و انرژی از محل سوختن قندها تامین می شود؛ اما پس از 20 دقیقه بدن وارد مرحله چربی سوزی خواهد شد؛ به همین علت ممکن است در این زمان به علت افت قند کمی احساس ضعف و ناتوانی بکنید، ولی باید ادامه بدهید، بدن به زودی انرژی لازم را با سوزاندن ذخایر چربی به عضلات و ماهیچه ها می رساند و نیروی تازه ای می یابید.

هرگز تنفس عمیق و منظم را در طی تمرینات ورزشی فراموش نکنید؛ این کار اهمیت ویژه ای دارد و از ارکان ورزش به شمار می آید؛ چون در صورت کمبود اکسیژن سوخت و ساز به خوبی انجام نمی شود و اگر به دلیل فقدان اکسیژن متابولیسم به درستی انجام نپذیرد، اکسیژن تازه و مواد مغذی به بافت های بدن و مغز نمی رسد و ضمن افت قند با ترشح اسیدلاکتیک مواجه می شوید.

اسیدلاکتیک همان ماده ای است که در حین ورزش در بدن احساس درد شدید و گرفتگی ایجاد می کند؛ وقتی در حال دویدن هستید به یک باره با احساس درد زیاد در پهلو متوقف می شوید و نمی توانید ادامه بدهید. این ماده به عنوان یکی از فرآورده های قند کافت در بدن انسان شناخته شده است و در اثر کمبود اکسیژن به وجود می آید.

تردمیل:

تردمل یک دستگاه پرطرفدار است؛ به طوری که سالن ورزشی بدون تردمیل معنایی ندارد. در بحث استفاده از دستگاه های خانگی نیز تردمیل بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است. این دستگاه برای کاهش وزن و تناسب اندام مورد استفاده قرار می گیرد و جایگزین مناسبی برای راه رفتن و دویدن در محیط بیرون محسوب می شود؛ اما پیش از هر چیز کاربر باید روش استفاده صحیح و اصولی از این دستگاه را بداند.

هر چه سرعت این دستگاه را بالا می بریم، متحرک و روان تر می شود. استمرار و تداوم به اثر بخشی بیشتر تمرینات ورزشی کمک می کند؛ اگر واقعا قصد چربی سوزی دارید، باید بر روی تردمیل بدوید؛ اما 30 دقیقه دویدن مداوم برای همه ی افراد مقدور نیست؛ زیرا این کار آمادگی جسمانی نسبتا خوبی را می طلبد و همه از این سطح آمادگی جسمانی برخوردار نیستند.

با تردمیل هم بهتر است به روش اینتروال یا همان اتناوبی ورزش کنید. بر روی این دستگاه هوازی 2 الی 3 دقیقه با نهایت توان و سرعت خود بدوید؛ سپس 1 دقیقه آهسته راه بروید و استراحت فعال داشته باشید؛ این چرخه را تا پایان مدت تمرین ادامه بدهید.

تغییر شیب تردمیل، یکنواختی تمرینات ورزشی را از میان برده و ایجاد تنوع می کند؛ ولیکن شیب بیش از 1 درصد برای افرادی که به بیماری هایی همچون واریس، زانو درد و ورم مفاصل مبتلا هستند مناسب نمی باشد و ممکن است سبب وخامت این گونه بیماری ها بشود.

شیب زیاد به قوزک پا و تاندول آشیل فشار وارد می کند و سبب ایجاد مشکل در این نواحی می شود. کسانی که کاملا سالم هستند هم نباید بر روی شیب بیش از 4 درصد بیشتر از 5 دقیقه بدوند؛ با شیب زیاد تردمیل، ورزش تپه نوردی شبیه سازی می شود.مانیتور دستگاه های هوازی مدرن امروزی، اطلاعات ارزشمندی همچون کالری مصرف شده، سرعت، زمان، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نمایش می دهد و ورزشکار به وسیله این اطلاعات مفید می تواند الگوی ورزشی مناسبی را طراحی کرده و بر اساس آن ورزش کند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :