چگونه بوسیله ورزش از بیماری‌های قلبی جلوگیری کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 5 مهر 1397 در ساعت 11 : 20 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

داشتن فعالیتی روزانه و منظم می تواند بر روی سلامتی جسمانی و هم روانی ما تاثیر زیادی بگذارد و کمک کند سالیان سال درگیر انواع بیماری ها و راه های درمان آن نشویم. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که بر اثر تنبلی و بی تحرکی برای افراد به وجود می آید انوع بیماری های قلبی است که به دلیل حساس و البته حیاتی بدون این عضو در بدن ما زندگی و فعالیت های ما را درگیر خود خواهد کرد.

از بهترین راه حل هایی که می تواند از ابتلا به بیماری شما به بیماری های قلبی جلوگیری کند ورزش است. زندگی ساکن برای سلامتی ما انسان ها در هر سن و سالی مناسب نیست و باید فکری به حال این بی تحرکی کرد. اگر مشغول امور خانه داری و رسیدگی به فرزندان هستید یا از صبح تا پاسی از شب به سرکار می روید و نمی توانید به باشگاه های ورزشی مراجعه کنید باز تسلیم نشوید و از روش های مختلف مانند تهیه دستگاه های ورزشی خانگی استفاده کنید.

برای خانه تردمیلی تهیه کنید و با استفاده از برنامه های از پیش تعیین شده آن اصولی و روزانه ورزش کنید و فعالیتی داشته باشید. ورزش سبب اکسیژن‌رسانی بیشتر به بدن و علی الخصوص به قلب می شود و کمک می کند تا فعالیت آن بیشتر و نرمال تر شود.

ورزش در سلامتی و توان قلب یک ورزشکار و یک فرد عادی تفاوت زیادی ایجاد می کند. ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که مفهوم فیزیولوژیک تطابق بدن با ورزش چیست؟ یا به عبارت دیگر چرا فردی که عادت به ورزش کردن دارد، دیرتر از افرادی که ورزش نمی‌کنند، خسته می‌شود؟ شاید بتوان تفاوت را در حداکثر توان مصرف اکسیژن دانست.

تمرین و ورزش مداوم می تواند توان بدنی شما را افزایش داده و سبب می شود راحت تر خون در بدنتان به گردش دربیاید و عضلات را نیز سالم و سرحال نگه دارند. این گردش خون راحت و نرمال می تواند سبب پیشگیری از بیماری قلبی شود. فرد ورزشکار با انجام دادن فعالیت می تواند اکسیژن بیشتری به بدن برساند و فرآیند تولید انرژی (با حضور اکسیژن) بهتر انجام می‌شود.

زمانی که به بدن اکسیژن خوبی نرسد در خون اسیدلاکتیک تولید می‌شود این اسید با اتمام ذخایر قندی سبب خستگی و بی حالی ما خواهد شد. زمانی که بدن اکسیژن بیشتری در اختیار داشته باشد، سرحال تر خواهد شد.

زمانی که شما به صورت منظم و مداوم ورزش یا حتی پیاده روی ساده ای انجام دهید کم کم این تغییراتی که در ادامه برای شما آورده ایم در بدن شما رخ خواهد داد.

*مویرگ‌های عضلات شما افزایش پیدا خواهند کرد و با افزایش میوگلوبین در عضلات اکسیژن بیشتری به بافت ها و عضلات شما منتقل خواهد شد.

* سلول هایی که عمل تنفس و تولید انرژی را انجام می‌دهند نیز افزایش پیدا می کنند.

* ذخایر قند و چربی عضلات شما نیز بیشتر خواهد شد.

* راحت تر شدن گردش خون در قلب و سایر اندام ها

و به راحتی با ورزش ساده می توانید از مشکلاتی مانند:

*چاقی و بزرگ شدن قلب در دوران کهنسالی

*افزایش برون ده قلبی

*افزایش اندازه سلول‌های قلب و آنزیم‌های تنفسی

که ممکن است رخ دهند جلوگیری کنید و قلب تان را سالم و سرحال نگه دارید.

با انجام دادن ورزش روزانه حتی پیاده روی ساده با تردمیل می تواند سبب تبدیل کلسترول مضر خون (LDL) به کلسترول مفید (HDL) شود. کلسترول خوب مانع از رسوب مواد در جدار رگ می‌گردد و این کلسترول هر چه در خون ما بیشتر باشد احتمال تصلب شراین نیز کمتر خواهد شد.

ورزش و عدم تنبلی برای بیماران مبتلا به دیابت نیز اهمیت بالایی دارد، زیرا ورزش روزانه، قندخون را پایین آورده و کم کم به مرور زمان حتی نیاز به تزریق انسولین نیز نخواهید داشت.

وجود لخته در هر قسمتی از بدن (از جمله رگ‌های قلب) خطرناک است و با انجام ورزش روزانه این مشکل نیز بر طرف می‌شود. با توجه به اینکه می توانید بدون دارو یا درمانی خاصی این مشکل را حل کنید و از سکته قلبی نیز به راحتی میتوانید تا حد زیادی پیشگیری کنید.

ورزش اضطراب را از بین می برد و به شما آرامش و نشاط خاصی می دهد و کم کم حس می کنید بعد از ورزش قدرت تحمل درد شما نیز بیشتر شده است و با حل شدن بسیاری از این مشکلات در نهایت افزایش طول عمر خوبی نیز خواهید داشت.

فراموش نکنید اگر دچار بیماری قلبی هستید قبل از اینکه برنامه ورزشی را آغاز کنید با پزشک خود مشورت کنید تا به مشکل خاصی بر نخورید.

ورزش‌های زیادی که سبب افزایش ضربان قلب شما می شوند را مانند: شنا، رقص، دوچرخه‌سواری، زومبا، پیاده روی و... امتحان کنید و بنا به زمانی که در اختیار دارید یک از آنها را حتما اجرا نمایید.

حداقل 30 دقیقه در روز پیاده‌روی کنید و اگر نمی توانید این مدت زمان را پشت سر هم انجام دهید برنامه ریزی کنید و آن را به بخش های کمتری تبدیل کنید.

به یاد داشته باشید که حتما نباید ورزشکار بسیار حرفه‌ای باشید تا ورزش روزانه انجام دهید و همین ورزش های ساده برای شما مفید خواهند بود و شما را دچار مشکل نمی کنند.

با کمک ورزش روزانه حتی می توانید از شر اضافه وزن خود نیز خلاص شوید. به سلامتی بدنتان نیز کمک کنید. با ورزش حتی اعتماد به نفس بیشتری نیز پیدا خواهید کرد و اگر این کار را گروهی انجام دهید دوستان زیادی پیدا می کنید و از معاشرت با آنها لذت بیشتری خواهید برد.

در کل هر فعالیت ورزشی راهی برای جلوگیری از بیماری‌ و افزایش طول عمر شماست و این فعالیت ها نیز وقت زیادی لازم ندارند و می توانید از ابتلا به بیماری های قلبی خلاص شوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :