چگونه با ورزش مشکلات گوارشی را حل کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 15 مرداد 1397 در ساعت 9 : 28 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

سلامتی و حفظ آن برای ما بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد و باید مراقب آن باشیم . این مراقب را باید در دوران جوانی آغاز کنیم تا در دوران کنهسالی شاهد نتایج زحمات خود باشید و از آن لذت ببرید.

داشتنی بدنی سالم و به دور از مشکلات کار چندان مشکلی نیست و کافی است دو اصل تغذیه سالم و انجام دادن ورزش را رعایت کنید تا شاهد نتایج خوبی باشید. می دانید که هر چه بتوانید از خوردن فست فودها و غذاهای چرب دوری کنید بدن سالم تری خواهید داشت. دستگاه گوارش ما بر اساس غذایی که می خورید و عملکردی که دارید عمل می کند .

نقش داشتن فعالیت بدنی را نیز نباید فراموش کنید باید سعی کنید چند روز در هفته را حداقل ورزش کنید تا بتوانید سلامت بدن مخصوصا سلامت دستگاه گوارش تان را تضمین کنید.

زمانی که حتی غذای سالم و مفیدی نیز بخورید و هیچ فعالیت بدنی انجام ندهید تمام اندام های بدن شما تنبل می شوند و در اصطلاح دچار سندرم تنبلی روده خواهید شد و مشکلات آن را باید تحمل کنید.

دردهای شکمی، دل پیچه ها، احساس باد کردن، نفخ شدید، یبوست و ... از جمله مشکلاتی هستند که در صورت به خوبی کار نکردن دستگاه گوارش به وجود خواهند آمد.

برای خلاص شدن از شر این بیماری ها و درگیری های زیاد آنها کافی است چند نکته اساسی را همیشه مد نظرتان قرار دهید تا شاهد نتایج خوبی در سلامتی تان باشید. در ابتدا بهتر است تغذیه سالمی را برای خود انتخاب کنید و سعی داشته باشید سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید تا بتوانید شاهد نتایج خوبی در بدنتان باشید.

خوردن موادی که فیبر و آب زیادی دارند یا حتی خوردن حداقل 8 لیوان آب را در روز فراموش نکنید تا به حرکت روده و از بین رفتن یبوست تان توجه کنید. اکثر افراد گرفتاری های روزانه زیادی دارند و مجبورند برای مدت زمان طولانی یک جا بنشینند و زمانی هم برای انجام دادن ورزش ندارند. این موضوع و توجه نکردن به خورد و خوراک سبب می شود اضافه وزن زیادی پیدا کنید و به سلامتی تان لطمه بزنید.

باید از هر فرصتی که پیدا می کنید برای انجام دادن ورزش استفاده کنید. تا بتوانید حرکت روده ها را راحت تر کنید و اضافات و ضایعات مواد غذایی که خورده اید را از بدنتان خارج کنید. سعی کنید مسیری که به سر کار می روید یا به خانه برمی گردید را پیاده روی کنید یا تایمی از صبح یا آخر شب را به باشگاه رفتن اختصاص دهید و در کنار دیگران فعالیت داشته باشید.

اگر انجام هر یک از این موارد برای شما سخت است می توانید برای خانه دستگاه های هوازی خانگی تهیه کنید تا بتوانید در هر ساعت از شبانه روز که فرصتی پیدا کردید فعالیت ورزشی انجام دهید.

تردمیل یکی از دستگاه های هوازی است که با استفاده از آن می توانید راحت ترین ورزش یعنی پیاده روی را به راحتی انجام دهید و از مزایای آن بهره مند شوید. با پیاده روی میتوانید حرکت روده ها را راحت تر کنید و این کار سالم ترین راه و البته کم هزینه ترین راه برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش و البته روده هاست.

اینکه باید ورزش انجام دهید و فعالیت داشته باشید به این منظور نیست که شما حتما هر روز ساعتی از وقت خود را برای انجام دادن ورزش های سنگین مانند دوی ماراتون بگذارید. فقط کافی است فعالیت داشته باشید هر چند ساده مانند پیاده روی برای بدنتان مطلوب و البته مفید است. انجام دادن حرکات موزون در فضای منزل هر چند کوتاه، شنا، دوچرخه سواری، پیاده روی از جمله ورزش هایی هستند که به سلامتی بدن کمک کرده و دستگاه گوارش شما را نیز سالم نگه می دارد. تمام این ورزش ها می توانند به بهبود یبوست کمک کنند.

روزانه 30 دقیقه از وقت خود را به انجام دادن ورزش چه در خانه و چه در باشگاه اختصاص دهید. این میزان فعالیت هر چه بیشتر باشد به نفع سلامتی و شادابی بدنتان خواهد بود. لازم نیست به طور مثال 2 ساعت سخت و نفس گیر ورزش انجام دهید و به بدنتان نیز فشار وارد کنید و می توانید تقسیم بندی نمایید و در فواصل زمانی مشخصی پیاده روی تان را انجام دهید تا به بدن نیز فشار زیادی نیاورید.

از ابتدای شروع ورزش به بدن تان فشار زیادی وارد نکنید و با بالا رفتن آمادگی جسمانیتان کم کم شدت تمرینات را افزایش دهید.

از پله ها استفاده کنید و از دوستی بخواهید همراه شما باشد یا در خانه با کمک دستگاه های هوازی ورزشی منظم انجام دهید. سعی کنید از لحاظ روزانی آرامش بیشتری داشته باشید و تمام عواملی که شما را دچار استرس می کنند از زندگی تان حذف کرده یا حتی المقدر آن را کمتر کنید. استرس بر روی بسیاری از بیماری ها تاثیر می گذارد و شما را دچار مشکلات زیادی می کند.

یکی از مشکلاتی که ممکن است استرس برای شما به وجود بیاورد تحریک پذیر شدن روده  است. زمانی که روده شما تحریک پذیر شود ممکن است دچار یبوست شوید و مشکلات زیادی برایتان به وجود بیاید.

با انجام دادن ورزش می توانید بدن مخصوصا عضلات شکمی خود را تقویت کنید و از شر مشکلات یبوست که بر اثر کم تحرکی و یا بی تحرکی به وجود می آیند جلوگیری کنید. پیاده روی باعث حرکت عضلات دیافراگم و عضلات شکم می شود و هضم و جذب را در داخل سیستم گوارش راحت تر خواهد کرد و از تنبلی روده ها شما و بروز یبوست جلوگیری می کند.

اگر بتوانید بعد از انجام دادن پیاده روی یا سایر ورزش های هوازی درازنشست را نیز انجام دهید که چه بهتر و به تخلیه رودها و دستگاه گوارش تان بیشتر کمک کرده اید و سرعت آن را نیز افزایش داده اید.

با انجام دادن پیاده روی بر روی تردمیل یا در فضای آزاد سرعت ضربان قلب خود را افزایش خواهید داد و با توجه به تعداد نفس هایتان و منقبض و منبسط شدن عضلات حرکت روده ها راحت تر انجام می شود و از تنبلی رودها درامان خواهید بود.

بلافاصله بعد از غذا خوردن ورزش نکنید و برای این کار حداقل یک ساعت به بدنتان زمان بدهید تا جذب بهتری مواد در بدنتان داشته باشند.

علاوه بر پیاده روی می توانید ورزش های دیگری مثل یوگا را نیز امتحان کنید و حرکات و تمرینات مخصوص عضلات شکم و پهلو در درمان یبوست موثرند.

از طریق انجام دادن یوگا حتی می توانید عضلات شکم را تقویت کرده و انعطاف پذیری بدن را نیز را افزایش دهید.

طناب زدن نیز از ورزش های ساده ای است که می توانید آن را نیز امتحان کنید تا با افزایش جریان خون در بدنتان سبب تقویت سیستم گوارش تان شود. با این راهکارها می توانید بدن و البته سیستم گوارش سالم و فعالی داشته باشید و دچار انواع بیماری های گوناگون نشوید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :