چگونه با تردمیل بهتر ورزش کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 39 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دویدن بر روی تردمیل تفاوت چندانی با دویدن بر روی سطح زمین ندارد و به همان اندازه برای بدن مفید است؛ البته تردمیل مزایایی همچون تنظیم سرعت، کنترل ضربان قلب و .. دارد.با استفاده از اطلاعاتی که مانیتور تردمیل در اختیار کاربر قرار می دهد می توان از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شد، منطقه چربی سوزی را تشخیص داد و با ثبت این اطلاعات پیشرفت خود را بررسی کرد.

ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص بسیار مهمی است و بیشترین چربی سوزی در حین ورزش زمانی رخ می دهد که ضربان قلب حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت خود باشد. برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلبتان عدد سن خود را از عدد 220 کم کنید. مراقب باشید در هنگام ورزش ضربان فلب از 90 درصد حداکثر ظرفیت فراتر نرود؛ این مسئله به سیستم قلبی- عروقی بدن آسیب وارد می کند.

بر روی این دستگاه با افزایش هر کدام از 3 فاکتور سرعت، زمان و مقاومت که همان شیب تردمیل است، می توان شدت تمرینات را افزایش داد و از یکواختی تمرین پیشگیری نمود.دستگاه های ورزشی خانگی کمک می کنند فرد بتواند ورزش را به صورت روزانه و منظم ادامه بدهد و دیگر به دلائلی همچون آلودگی هوا، نامناسب بودن آب و هوا، در دسترس نبودن فضای مناسب، تاریکی شب و ... مجبور به ترک ورزش نشود.

برخی از افراد تصور می کنند ورزش با تردمیل به زانوهای آن ها آسیب وارد می کند به همین دلیل از ورزش با این دستگاه هراس دارند. دویدن یا راه رفتن بر روی دستگاه تردمیل مانند دویدن و راه رفتن بر روی زمین است و به طور کلی افرادی که مشکل زانو درد، چاقی زیاد، کمردرد، آرتروز و بیماری های این چنینی دارند نباید بدوند؛ چون این فعالیت فشار زیادی به مفاصل آن ها وارد می کند.

هر کس می بایست در سطح خاصی تمرین انجام بدهد که مربوط به آمادگی جسمانی خود او می شود. کسانی که از آمادگی جسمانی مناسبی برخودار نیستند باید با گذشت زمان و استمرار در ورزش سطح آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند.نکات مهمی هستند که باید در هنگام ورزش با تردمیل رعایت بشوند.

هیچ گاه با پای برهنه بر روی این دستگاه ورزشی تمرین انجام ندهید؛ در حین دویدن بر روی تردمیل یا بر روی زمین می بایست کفش ورزشی مناسب به پا داشته باشید؛ در غیر این صورت به عضلات و مفاصل بدن آسیب جدی وارد می شود.پیش از ورزش و پس از آن بدن خود را گرم و سرد نمایید؛ این کار از بسیاری از آسیب های ورزشی پیشگیری می کند.

اکثر تردمیل ها یک گیره ایمنی دارند که کاربر آن را به لباس خود متصل می کند و اگر به هر دلیل تعادل خود از دست بدهد و زمین بخورد، این گیره ایمن خود به خود از بدن او جدا شده و دستگاه متوقف خواهد شد؛ در صورتی که فرد زمین بخورد با حرکت تسمه به عقب کشانده نمی شود و آسیب نخواهد دید؛ این گیره به عنوان قفل کودک نیز کاربرد دارد؛ چون تا کسی بر روی دستگاه نباشد، تردمیل روشن نخواهد شد.

نباید در طی انجام تمرین بر روی دستگاه تردمیل مدام دسته های دستگاه را در دست داشته باشد؛ این کار سطح کالری سوزی را کاهش داده و باعث می شود مانیتور اطلاعات نادرستی در اختیار شما قرار بدهد؛ وقتی بر روی تردمیل تعادل خود را به دست آوردید، دسته ها را رها کرده و کمر را به صورت عمود و صاف نگه دارید، به طوری که سر در راستای ستون فقرات قرار بگیرد.

بسیاری از کاربران بر روی تردمیل برای این که تعادل خود را از دست ندهند سعی می کنند قدم های بلند بردارند؛ این کار باعث ایجاد کشیدگی نامناسب در مفاصل و عضلات پا می شود. بر روی این دستگاه می بایست درست مانند زمانی که بر روی زمین می دوید یا راه می روید، قدم های متوسط و متعادل بردارید. در صورتی که به محض رها کردن دسته احساس می کنید تعادلتان از دست می رود، سرعت اشتباه است و باید آن را کاهش بدهید.

در هنگام گام برداشتن بر روی پنجه پا فرود نیایید؛ بلکه می بایست اول سینه کف پا را بر روی زمین بگذارید. حرکت تسمه تردمیل بر خلاف حرکت ورزشکار است؛ به همین دلیل کاربر باید پاها را بر روی مرکز ثقل بدن خود فرود بیاورد تا نیروی مخالف فشار زیادی به مچ پا و زانو وارد نسازد. هرگز به یک باره از دستگاه پایین نیایید؛ ابتدا سرعت دستگاه را به صورت یک درجه یک درجه کم کنید و بعد دکمه توقف را فشار بدهید و پس از توقف کامل تسمه از روی تردمیل پایین بیایید.

شیب اغلب تردمیل ها تا بیش از 10 درجه افزایش پیدا می کنند. شیب 10 درجه و بیشتر از آن ورزش کوه نوردی را شبیه سازی می کند که برای عضله سازی و قوی کردن پاها تمرین بسیار خوبی است اما بر روی شیب بیش از 5 درجه فقط باید راه بروید. دویدن بر روی شیب زیاد به زانوها آسیب می رساند. عضلات بافت بسیار مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و سوخت و ساز را افزایش می دهند؛ بنابراین هر چه بدن عضلانی تر بشود تناسب اندام افزایش پیدا می کند.

برخی از خانم ها گمان می کنند اگر مقاومت دستگاه ها را افزایش بدهند و یا در تمرینات خود از وزنه استفاده کنند، بدن آن ها مانند مردان عضلانی می شود؛ در حای که این طور نیست، به دلیل اختلاف هورمونی که در بدن مردان و زنان وجود دارد، بدن یک زن مانند بدن یک مرد با ورزش عضلانی و حجیم نمی شود؛ گرچه مردان نیز برای داشتن اندامی عضلاتی و کات شده باید بسیار تلاش کنند؛ بنابراین خانم هایی که اضافه وزن زیادی ندارند برای فرم دادن به پاها و باسن گاهی شیب دستگاه را افزایش داده بر روی تردمیل راه بروند تا عضلات پاهایشان تقویت و سفت بشود.

30 دقیقه قبل از شروع تمرینات ورزشی یک لیوان آب بنوشید؛ این کار دمای بدن را متعادل نگه داشته و به سوخت و ساز بیشتر کمک می کند. پس از ورزش در اولین فرصت دوش بگیرید، دوش گرفتن پس از ورزش موجب شادابی بیشتر پوست شده، دمای بدن را سریع تر متعادل می کند و متابولیسم را بهبود می بخشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :