چگونه از اسکی فضای استفاده کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 16 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اسکی فضایی یک دستگاه هوازی است که عضلات اصلی و بزرگ بدن را به کار می گیرد و علاوه بر چربی سوزی و تناسب اندام موجب تقویت سیستم قلبی- عروقی و تنفسی بدن می شود؛ ضمن این که کارآیی قلب و ریه ها را افزایش می دهد. با این دستگاه می توانید آمادگی جسمانی خود را بالا ببرید و پایین تنه ای بسیار خوش فرم داشته باشد؛ در صورتی که با دسته های متحرک آن به درستی تمرین انجام بدهید بالاتنه نیز درگیر می شود و در واقع تمام اندام ها به کار گرفته می شوند؛ در نتیجه بدنی سالم و قوی خواهید داشت.

با گرفتن دسته های متحرک و جلو و عقب بردن آن ها هماهنگ با حرکت پا، بازوها، قفسه سینه، ران ها، کمر و شانه ها نیز فعالیت می کنند. در انجام تمرینات ورزشی مهم ترین مسئله این است که برنامه خود را به صورت روزانه و مستمر انجام بدهید؛ بنابراین داشتن الپتیکال خانگی موجب در دسترس بودن ورزش می شود و نتایج بهتری به بار می آورد.

مقاومت پدال زدن بر روی اسکی فضایی قابل تنظیم است؛ در صورتی که مقاومت را افزایش بدهید، مانند زمان است که از وزنه استفاده می کنید و ورزش موجب عضله سازی بیشتر می شود؛ عضلات بافت بسیار مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند.

اسکی فضایی یک دستگاه بدون برخورد است؛ زیرا در تمام مدت تمرین دستگاه از عضلات و مفاصل شما پشتیبانی می کند؛ بنابراین در هنگام تمرین با این دستگاه در مقایسه با زمانی که می دوید احتمال آسیب دیدگی کاهش می یابد. در واقع اسکی فضایی یک دستگاه بسیار پایدار و کم خطر است؛ به همین دلیل به افراد آسیب دیده و مسن توصیه می شود.

سیستم مقاومت این دستگاه به دو صورت مگنتی و الکترومگنتی قابل تنظیم می باشد. در سیستم مگنتی شما با پیچاندن یک پیچ می توانید مقاومت دستگاه را تغییر بدهید. در سیستم الکترومگنتی مقاومت الپتیکال با فشار یک دکمه به صورت اتوماتیک تنظیم می شود. هر چه مقاومت دستگاه بیشتر باشد امکان کالری سوزی افزایش می یابد؛ البته فاکتور سرعت نیز در این زمینه بسیار تاثیر گذار است.

اسکی فضایی می تواند به دو صورت صندلی دار و بدون صندلی باشد. مدل صندلی دار آن تقریباً مانند دوچرخه ثابت است و همان کارآیی را دارد، البته می توانید صندلی آن را مورد استفاده قرار ندهید؛ اگر در خانواده شما فرد است که نمی تواند به صورت ایستاده از این دستگاه استفاده کند؛ می توانید یک دستگاه صندلی دار تهیه کنید و سایر اعضای خانواده که مشکلی ندارند ایستاده تمرینات خود را انجام بدهند. اغلب اسکی فضایی های مدرن و پیشرفته امروزی مجهز به سیستم تنظیم سرعت هستند؛ سرعت این دستگاه ها نیز به صورت اتوماتیک و با فشار یک دکمه تنظیم می شود؛ معمولاً کار با دستگاهی که سیستم تنظیم سرعت برقی دارد؛ راحت تر است.

اغلب اسکی فضایی ها مجهز به نمایشگر دیجیتالی هستند که علاوه بر مدت تمرن، سرعت، کالری مصرف شده و مسافت پیموده شده، ضربان قلب ورزشکار را نیز نشان می دهد؛ ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص بسیار مناسبی است؛ به وسیله این اطلاعات مفید ورزشکار در حین تمرین از وضعیت عمومی بدن خود آگاه شده و می تواند یک الگوی ورزشی مناسب را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود. بیشتر اسکی فضایی ها به دو دسته متحرک و دو دسته ثابت مجهز هستند؛ همان طور که گفتیم استفاده از دسته متحرک تمام اعضای بدن را به کار می گیرد و باعث می شود نتایج بهتری از ورزش به دست بیاوریم.

معمولاً حسگر ضربان قلب بر روی دسته های ثابت تعبیه شده است که با گرفتن این دسته ها ضربان قلب بر روی مانیتور نشان داده می شود؛ اما اگر مدام از دسته های ثابت استفاده کنید بالاتنه بدون حرکت باقی می ماند. روی این دستگاه می توانید 2 دقیقه با دسته متحرک کار کرده و 2 دقیقه با دسته ثابت تمرین انجام بدهید.

بعضی از دستگاه ها برنامه های گوناگونی در حافظه خود ذخیره دارند؛ زمان بیشتر برنامه ها 30 دقیقه است و در این 30 دقیقه کاربر فشارها مختلفی را تحمل می کند که بر روی مانیتور قابل تنظیم است و نمایش داده می شود. در این برنامه ها سرعت و مقاومت دستگاه به صورت خودکارتنظیم می شود.

اسکی فضایی یک دستگاه هوازی است که فواید ورزش ایروبیک را به همراه دارد؛ ضربان قلب را بالا می برد و با افزایش اکسیژن رسانی به بدن موجب بیشتر شدن سوخت و ساز و چربی سوزی می شود. بر روی این دستگاه می توانید به صورت تناوبی تمرینات خود را انجام بدهید؛ بدین ترتیب که 1الی 2 دقیقه با نهایت توان خود و با بیشترین سرعت پدال ها را به حرکت در آورید و پس از آن 1 دقیقه با آهسته پدال زدن استراحت فعال داشته باشید و همین چرخه را تا پایان مدت تمرین تکرار کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :