چرا تردمیل اختراع شد؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 9 : 46 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با ماشینی شد زندگی ها، کم تحرکی در بین مردم جوامع صنعتی رواج یافت. انسان ها از طبیعت فاصله گرفتند و به ناچار به مشاغل بی تحرک و پشت میز نشینی رو آوردند؛ چاقی تبدیل به یک معضل اجتماعی شد و بیماری های زیادی به واسطه آن به وجود آمد و هزینه های درمان و توانبخشی افزایش پیدا کرد؛ بنابراین سازندگان تجهیزات ورزشی و مخترعین به فکر افتادند وسایلی بسازند که افراد بتوانند در فضای کوچک باشگاه و حتی منزل به ورزش مشغول بشوند تا بدین ترتیب ورزش برای همه اقشار جامعه قابل دسترسی بشود.فعالیت بدنی منظم ومستمر باعث بالا رفتن قدرت بدنی و افزایش بنیه جسمی و روحی فرد می گردد. افرادی که به تمرینات ورزشی می پردازند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و فشارهای روانی و استرس ها را بهتر پشت سر می گذارند. ارگان های بدن یک فرد سالم مانند قلب، ریه، ششها و سایر اندام های داخلی و خارجی بهتر کار می کنند و روحیه ای با نشاط تر دارد.

ورزش هوازی توانایی بدن را در جذب و مصرف اکسیژن افزایش می دهد و سبب می شود عضلات فرد پاسخ گویی بهتری به محرک ها داشته باشد. دستگاه های هوازی مانند تردمیل بدن را چابک می کنند و منجر می شود هماهنگی و تعادل بین اعضای بدن بیشتر بشود. تمرین ورزشی با دستگاه هوازی موجب استحکام مفاصل شده و همچنین مقامت جسم را در مقابل بروز آسیب ها را بالا می برد.

کسانی که ورزش می کنند در حین انجام سایر فعالیت های روزانه کمتر خسته می شوند؛ در واقع تمرینات ورزشی کارآیی بدن را بالا می برد؛ اما امروزه اغلب مردم به دلیل اشتغال به کارهای کم تحرک و کمبود وقت، فرصت کافی برای انجام فعالیت های بدنی را ندارد؛ به همین علت دستگاه های ورزشی خانگی همچون تردمیل خانگی، دوچرخه ثابت خانگی و... وارد منازل شدند و طرفداران بسیاری پیدا کردند به طوری که 60 درصد مردم جهان به خرید تردمیل رو آورده اند و این آمار رو به افزایش می باشد.با وجود دستگاه خانگی همه افراد خانواده می توانند در هر زمان که فرصت یافتند به انجام فعالیت ورزشی بپردازند و این برای خانواده نیز مقرون به صرفه است.

30 دیقیقه دویدن و راه رفتن بر روی تردمیل اگر به صورت روزانه و منظم انجام بشود موجب افزایش طول عمر شده و از نارسایی های قلبی جلوگیری می کند؛ البته هر چه بیشتر ورزش کنیم تاثیرات آن بر روی سلامت قلبی- عروقی بدن و طول عمر بیشتر می شود. به طور کلی ورزش انسان را سالم تر نگه می دارد و کیفیت زندگی را بالا می برد.

بالارفتن سطح انعطاف پذیری بدن یکی دیگر از فواید ورزش محسوب می شود. انعطاف پذیری به میزان حرکات مفاصل در حین انجام تمرینات ورزشی بستگی دارد. هرگاه بتوانید راحت روی نوک پا بایستید و از طبقات بالای قفسه چیزی بردارید یا به راحتی خم بشوید و شی ای را از روی زمین بلند کنید، نشان می دهد انعطاف پذیری بدن شما بالا است. با بالا رفتن سن انعطاف پذیری کاهش پیدا می کند و به اصطلاح بدن خشک می شود؛ اما ورزش روزانه کمک می کند در سنین میانسالی و حتی پیری انعطاف پذیری بدن خود را حفظ کنیم.

گذشته از همه آنچه گفته شد؛ انجام تمرین منظم با دستگاه تردمیل سبب کنترل وزن شده و با ایجاد تعادل بین چربی و ماهیچه ها منجر به تناسب اندام می شود. اگر مدت زمان طولانی به ورزش با تردمیل بپردازید مانند زمانی که ورزش ایروبیک انجام داده اید؛ اکسیژن رسانی به بدن افزایش می یابد و سوخت و ساز در حالت استراحت نیز بیشتر می شود و به طور کلی متابولیسم بهبود می یابد.

ورزش هوازی و ایروبیک اکسیژن زیادی به بافت های بدن می رساند؛ چربی سوزی رخ می دهد و چربی های اضافه به تدریج از میان می روند و کاهش وزن اتفاق می افتد.ورزش هوازی قند و چربی های اضافه را به انرژی تبدیل می کند و سیستم ایمنی بدن تقویت می شود؛ بنابراین مقاومت بدن را در برابر بیماری های عفونی و میکروبی افزایش می یابد. با بالا رفتن سطح انرژی در بدن ماده شیمیایی سروتونین از مغز ترشح می شود.سروتونین یک نوع انتقال دهنده عصبی است که کارآیی بدن را بالا برده واحساسات مثبت و سرزندگی ایجاد می کند.

دانشمندان بر این باورند شرکت ها و کمپانی هاییی که کارکنان خود را به ورزش تشویق می کنند، کمتر ناچار می شوند به پرسنل خود مرخصی استعلاجی بدهند؛ ضمن این که هزینه های بهداشت و درمان کمتری را متقبل می شوند و این نوعی صرفه جویی در وقت و هزینه ها محسوب می شود؛ پس ورزش برای همه مقرون به صرفه است. ورزش با تردمیل نه تنها موجب مصرف کالری اضافه و کاهش وزن می شود؛ بلکه حرکات دودی معده را نیز تسریع کرده و از ابتلا به یبوست پیشگیری می کند.

مسئله مهم در مورد ورزش این است که به شکل صحیح و اصولی انجام بشود؛ حرکات نادرست ورزشی به بدن آسیب می رسانند؛ در حای که اگر ورزش به شکل صحیح انجام بشود مانع بروز آرتروز، درد مفاصل، پوکی استخوان و... می شود. افراد زیادی را می شناسیم که از کمر درد و دردهای ناحیه زانو رنج می برند و شاید به زودی یکی از آن ها خود ما باشیم. ورزش عضلات کمر و ستون مهره ها را تقویت کرده و مانع بروز بیماری های آرتریت و یا ورم مفاصل می شود.

انجام تمرین راه رفتن و دویدن بر روی تردمیل به کنترل بیماری دیابت کمک می کند؛همچنین ورزش های هوازی و بخصوص دویدن دردهای دوره قاعدگی خانم ها را کاهش می دهد و احتمال ابتلا به سرطان سینه را تا حدود زیادی کاهش می دهد. ورزش تاثیرات روانشناسی زیادی بر انسان می گذارد که مهم ترین آن رضایت از تصویر خود است. بسیاری از ورزشکاران با دیدن تصویر بهتری از خود مشتاق تر شدند و و به موفقیت های بعدی رسیدند.

دست یابی به عزت نفس یکی از اهداف مهم ورزش به شمار می آید. داشتن احساس خوب نسبت به خود سبب می شود بیشتر در جامعه حاضر بشویم و فعالیت های اجتماعی بیشتری انجام بدهیم، به همین علت محققان معتقدند، ورزش انسان ها را اجتماعی می کند.

فردگرایی و انزوا طلبی با ذات انسان هماهنگی ندارد؛ ولی بعضی از افراد به دلیل اضافه وزن و نارضایتی از اندام خود کمتر در اماکن عمومی ظاهر می شوند؛ این گونه افراد باید اعتماد به نفس و عزت نفس خود را افزایش بدهند تا اجتماعی تر بشوند؛ اما متاسفانه مشکل فقدان اعتماد به نفس با حرف و توصیه حل نمی شود. این اشخاص می توانند یک دستگاه ورزشی خانگی تهیه کنند و در فضای منزل به ورزش بپردازند؛ اگر ورزش را با رژیم غذایی مناسب همراه کنند، پس مدت کوتاهی کاهش وزن اولیه رخ می دهد و حس بهتری نسبت به خود پیدا می کنند و راحت تر می توانند در جمع حاضر بشوند. ورزش اعتماد به نفس افراد را افزایش داده و انسان را اجتماعی بار می آورد.

انجام تمرین ورزشی بر روی تردمیل، بیش از هر فعالیت دیگری تنش های عصبی را از بین می برد و استرس های روانی را کم می کند. 40 دقیقه پس از ورزش با این دستگاه، هورمون اندروفین از مغز آزاد خواهد شد؛ این هورمون مسکن طبیعی بدن محسوب می شود و به فرد احساس آرامش و نشاط می دهد. ورزش هم از نظر فکری و هم به لحاظ جسمی انسان را جوان و شاداب نگه می دارد.آمارها نشان می دهد افرادی که هر روز بر روی تردمیل می دوند و پس از این کار دوش می گیرند کمتر دچار ریزش مو می شوند.

دویدن باعث افزایش سلول های عصبی در مغز می شود، به این معنا که ارتباطات مغزی قوی شده و حافظه بهتر کار می کند. کسانی که در جوانی به ورزش می پردازند، در پیری کمتر امکان دارد دچار آلزایمر یا همان زوال عقل بشوند. مربیان حرفه ای بدنسازی معتقدند ورزش نه تنها بنیه جسمانی انسان را تقویت می کند؛ بلکه عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :