ورزش هوازی خود را انتخاب کنید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 10 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تفاوت های فردی و حرکتی زیر بنای اجرای مهارت های ورزشی است؛ با توجه به این اصل بهترین ورزش هوازی برای هر شخص تفاوت دارد. یکی از مهمترین اصول ورزشی، اصل تفاوت فردی شناخته شده است؛ در صورتی که این اصل رعایت نشود آمار مصدومیت ها افزایش می یابد و آمادگی جسمانی ورزشکار ارتقا نخواهد یافت.

برای گزینش یک رشته ورزشی متناسب باید به مولفه های مختلفی مانند شرایط بدنی، جنسیت، آمادگی جسمانی فرد، وزن، وراثت، سن و ... توجه کنید؛ سطح تمرین باید با آمادگی جسمانی فرد تناسب داشته باشد؛ در هنگام انتخاب تمرین مناسب باید به حالت بدن خود نیز توجه کنید؛ مثلاً اگر شکم بزرگی دارید باید تمریناتی انجام بدهید که فشار آن بیشتر بر ناحیه شکم متمرکز باشد؛ البته در ورزش هوازی تمامی عضلات اصلی و بزرگ بدن به صورت مداوم درگیر می شوند.

مدت تمرین در ورزش هوازی عنصر تعیین کننده ای است؛ این تمرینات می بایست حداکثر 5 جلسه در هفته و در هر جلسه به مدت 30 الی 60 دقیقه انجام بشوند؛ ورزش هوازی با تکیه بر بالا بردن تعداد ضربان قلب در هر دقیقه و رساندن اکسیژن بیشتر به بدن تعریف شده است.

می بایست جوری ورزش کنید که این فعالیت بدنی برای شما لذت بخش و جذاب باشد؛ یکی دیگر از مسائلی که باید در نظر داشته باشید، ایمنی بدن است؛ انتخاب نوع تمرین به سلیقه شخصی مربوط می شود؛ اما برخی از تمرینات شانس عوارض ناشی از ورزش و آسیب دیدگی را افزایش می دهند؛ برای مثال اگر بیش از 20 کیلوگرم اضافه وزن دارید نباید بدوید؛ چون در حین دویدن وزن بدن از یک پا به پای دیگر منتقل می شود و پایی که وزن بدن را تحمل می کند با شدت به زمین می خورد؛ در نتیجه اگر وزن ورزشکار زیاد باشد مفصل زانو آسیب خواهد دید.

افرادی که وزن زیادی دارند، وزن بدن آن ها مانند وزنه ای است که مدام آن را حمل می کنند و در حین ورزش نیز این وزنه سنگین را همراه دارند؛ بنابراین این افراد نباید به سراغ ورزش با وزنه بروند؛ بهتر است آن ها تمرینات هوازی را با سرعت بیشتر انجام بدهند.بدن در 20 دقیقه اول تمرین ورزشی فقط قند می سوزاند؛ به همین علت ورزش هوازی را می بایست بیش از 20 دقیقه ادامه داد تا بدن به مرحله چربی سوزی برسد.

شدت تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ در هنگام انجام تمرین نباید سطح آن را قدر بالا ببریم که دیگر قادر نباشیم سه کلمه پشت سر هم حرف بزنیم یا اصطلاحاً از نفس بیفتیم؛ چون همان طور که گفته شد ورزش هوازی اکسیژن رسانی را افزایش می دهد؛ اکسیژن زیادتر باعث کالری سوزی بیشتر شده و در واقع سوخت و ساز افزایش پیدا می کند؛ اگر اکسیژن کافی وارد بدن نشود، کارآیی تمرین از دست می رود.

پیاده روی یک تمرین راحت، ساده و در دسترس است که اغلب مردم می توانند آن را انجام بدهند؛ شدت پیاده روی با افزایش سرعت و مدت این فعالیت بالا می رود؛ سطح این تمرین نیز باید با آمادگی جسمانی فرد تناسب داشته باشد؛ اگر فضای مناسب برای پیاده روی در اطراف خود ندارید یا انجام این کار به هر دلیلی در خارج از محیط منزل برایتان دشوار است می توانید از تردمیل خانگی استفاده کنید؛ در صورتی که این تمرین را در فضای بیرون انجام می دهید، فقط به یک جفت کفش ورزشی مناسب نیاز دارید؛ البته بر روی تردمیل نیز هرگز نباید بدون کفش ورزشی مناسب به تمرین بپردازید.

با وجود تردمیل خانگی در هر زمان از شبانه روز که فرصت پیدا کنید، می توانید به ورزش بپردازید و از فواید آن سود ببرید؛ همچنین راه رفتن، تمرینی است که برای افراد با اضافه وزن زیاد و افراد تازه کار نیز امکان پذیر است.دوچرخه سواری نیز ورزش هوازی بسیار خوبی است؛ این تمرین ورزشی را هم می توان در محیط بیرون توسط دوچرخه متحرک و هم در داخل منزل با دوچرخه ثابت انجام داد.

رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت برای کسانی که دچار ورم مفاصل یا سایر مشکلات ارتوپدی هستند یک تمرین ایده آل است؛ اگر ورزش پیاده روی و دوچرخه سواری را باهم ترکیب کنید یک تمرین فوق العاده انجام داده اید و از مزایای قلبی – عروقی زیادی بهرمند می شوید. این تمرینات به افرادی که بیش از 20 کیلوگرم اضافه وزن دارند توصیه می شود؛ در صورتی که این ورزش را به صورت روزانه و منظم انجام بدهید طی مدت کوتاهی تاثیرات چشمگیری در بدن خود مشاهده خواهید کرد.

در مجموع دستگاه های هوازی تمرینات خوب و استانداردی را ارائه می دهند؛ بزرگترین مزیت این دستگاه ها این است که سطح تمرین بر روی آن ها برای افراد مختلف قابل تنظیم است به طوری که هم حرفه ای ها و هم افراد تازه کار می توانند متناسب با آمادگی جسمانی خود با آن ها به تمرین بپردازند؛ البته دستگاهی مانند پله کوهنوردی برای افرادی که به مشکلات زانو مبتلا هستند بسیار مضر است و به مفاصل آنها آسیب می رساند.

دستگاه اسکی فضایی برای اشخاص آسیب دیده، سنگین وزن و تازه کار یک وسیله بسیار مناسب است؛ روی الپتیکال می توانید تمرینات بدون برخورد انجام بدهید و به تقویت عضلات خود بپردازید؛ همچنین مقدار معتنابه ای کالری مصرف کنید.شنا کردن نیز ورزش هوازی بسیار مفرحی است؛ ولیکن این تمرین نیاز به آموزش دارد؛ حداقل چند ماه زمان می برد تا آن را بیاموزید و بتوانید مدت مناسبی شنا کنید.شنا کردن برخلاف سایر تمریناتی که پیشنهاد شد، بیشتر عضلات بالایی بدن را می سازد و بر روی بالاتنه تمرکز دارد؛ بنابراین بهتر است با تمرین دیگری مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی ترکیب بشود.

تمرینات ایروبیک برای لاغری، کاهش وزن و تناسب اندام بسیار ایده آل هستند؛ اغلب افراد ورزش ایروبیک را به عنوان حرکات بدنی تکراری و موزون می شناسند که هماهنگ با ریتم موزیک اجرا می شود، ولی در واقع هر ورزش هوازی که با ریتم موسیقی هماهنگ باشد، ضربان قلب را بالا ببرد و باعث شود اکسیژن بیشتری به بدن برسد، تمرین ایروبیک محسوب می شود.

بعضی از افراد تصور می کنند انجام فعالیت های هوازی همراه با گوش دادن به موسیقی یک کار فانتزی است؛ در حالی که موسیقی در زمان انجام این تمرینات یک ضرورت است.موسیقی انرژی بدن را تا چند برابر بیشتر می کند و منجر می شود مدت بیشتری به ورزش ادامه بدهیم؛ بنابراین کارآیی تمرین افزایش می یابد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :