ورزش با دوچرخه ثابت ضعف زانو را بین می برد!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 40 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با داشتن زانوهای ضعیف و ناتوان متناسب ماندن دشوار است؛ چون این مسئله تحرک فرد را کم می کند و کم تحرکی یکی از علت های اصلی چاقی به شمار می آید. برای مقابله با این مشکل می بایست تمرینات بدون برخورد یا کم برخورد انجام بدهید. شکایت از درد زانو در میان افراد مسن متداول است؛ اما این مشکل در کسانی که هنوز جوان هستند، اما اضافه وزن دارند نیز زیاد دیده می شود؛ مبتلایان به بیماری هایی همچون نقرس و آرتریت نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.هر آسیبی که به مفاصل و عضلات پا وارد بشود موجب ضعف زانوها می شود. زانو بار سنگین بدن را متحمل می شود و باید از این ناحیه به درستی مراقبت کرد. درد زانو، حرکات پا را محدود می کند و بر عملکرد فرد تاثیر می گذارد.

کسانی که دچار علائمی همچون ساییدگی استخوان ها، تورم در این ناحیه، احساس سوزش و یا خرد شدن، محدودیت حرکت، التهاب، سفتی، لنگیدن، تغییر شکل زانو، قفل کردن و... هستند؛ می بایست برای ورزش به سراغ تمرینات کم برخورد یا حتی بدون برخورد بروند.ورزش کم برخورد به تمریناتی گفته می شود در طی آن یک پا همواره با سطح زمین در تماس است. در تمرینات بدون برخورد دستگاه و یا آب از اعضای بدن وحرکات پشتیبانی می کند و فشار زیادی به زانو وارد نمی شود.

پیاده روی به حالت آهسته و حتی متوسط یک تمرین کم برخورد محسوب می شود، این تمرین را می توان هم بر روی تردمیل و هم بر روی سطح زمین انجام داد. در طی 45 دقیقه راه پیمایی ملایم می توان به راحتی حدود 200 کالری سوزاند؛ راه رفتن عضلات بزرگ و اصلی بدن را به کار می گیرد.در صورت آن که زانوهای ضعیفی دارید، مطمئناٌ 45 دقیقه راه رفتن برای شما سخت به نظر می رسد؛ در نتیجه باید زمان خود را از 10 دقیقه آغاز کرده و به تدریج آن را بیشتر کنید. سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد مربوط می شود و هر چه ورزشکار مدت بیشتری به ورزش بپردازد آمادگی جسمانی بالاتری خواهد داشت و از پس تمرینات شدید بر می آید.

برای این که در زمان کوتاه تری کالری بیشتری مصرف کنید، می توانید به روش تناوبی راه بروید؛ بدین ترتیب که 1 الی 2 دقیقه با سرعت زیاد راه بروید و سپس 1 دقیقه آهسته قدم بزنید و استراحت فعال داشته باشید؛ در صورتی که تمرین راه رفتن را بر روی تردمیل انجام می دهید، گاهی شیب دستگاه را تا 1 الی 2 درصد افزایش بدهید تا راه رفتن در محیط بیرون را تجربه کنید و عضلات پاهایتان تقویت بشود.

اسکی فضایی نیز برای انجام تمرینات بدون برخورد دستگاه ایده آلی می باشد که به تقویت زانوها و کاهش وزن کمک می کند. با 45 دقیقه پدال زدن بر روی این دستگاه می توان حدود 350 کالری سوزاند؛ در مجموع اسکی فضایی یک دستگاه کاربر پسند است و تازه کارها در زمینه ورزش به راحتی می توانند با این دستگاه ورزش کنند و از تناسب اندام و داشتن پاهای خوش فرم لذت ببرند.

در صورتی که تمرین با اسکی فضایی به روش صحیح انجام بشود، عضلات بالاتنه در تمرین درگیر شده و می توانید چربی های اضافه در آن نواحی را از بین ببرید. با این دستگاه هوازی بدن عضلانی تر شده و کالری سوزی افزایش می یابد.اسکیت سواری نیز یک ورزش بدون برخورد عالی است، این تمرین سرعت سوخت و ساز را افزایش می دهد و موجب تقویت زانوها و پاها می شود؛ البته این ورزش برای افراد مسن کمی دشوار است؛ چون نیاز به حفظ تعادل دارد و حفظ تعادل با افزایش سن و کاهش انعطاف پذیری بدن بر روی سطوح ناپایدار کاهش می یابد.

ورزش بر روی دوچرخه ثابت نیز یک تمرین بدون برخورد محسوب می شود. معمولاٌ ورزش های سبک استقامتی بیماری هایی مانند آرتروز و ورم مفاصل را بهبود می بخشد؛ در صورتی که بر روی این دستگاه درست بنشینید و به روش صحیح رکاب بزنید، علاوه بر عضلات پا، دیگر عضلات بدن نیز درگیر شده و ماهیچه های جلو اندام نیز تقویت می شوند.دوچرخه ثابت ماهیچه های همسترینگ، ماهیچه های دوقلو ساق، مفصل ران و مفصل خم شونده زانو را به کار گرفته و به پاها و باسن فرم زیبایی می دهد.

همه ی ورزش های هوازی علاوه بر تقویت مفصل زانو به تناسب اندام کمک می کنند و موجب می شوند دستگاه تنفسی عملکرد بهتری داشته باشد و وضعیت قلبی- عرقی بدن بهبود بیابد. اما به خاطر داشته باشید قبل از ورزش با آهسته راه رفتن و انجام حرکات کششی نرم بدن خود را گرم کنید و پس از پایان تمرینات ورزشی نیز با انجام دوباره این حرکات بدن را سرد نمایید؛ گرم کردن و سرد کردن مانع بسیاری از آسیب های ورزشی می شود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :