همه چیزهایی که در مورد تردمیل باید بدانید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تردمیل دستگاه هوازی است که دارای یک تسمه پهن می باشد و با چرخش به دورغلطک ها به حرکت در می آید و امکان دویدن و راه رفتن در فضای محدود باشگاه و منزل را به کاربر می دهد؛ این دستگاه در انواع تردمیل باشگاهی و تردمیل خانگی ساخته و عرضه می گردد و طرفداران بسیاری دارد؛ به طوری که تقریباٌ همه اعضای باشگاه های ورزشی و سالن های بدنسازی این وسیله را مورد استفاده قرار می دهند و در بحث استفاده از دستگاه های خانگی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.کسانی که قصد خرید تردمیل را دارند باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشند تا بتوانند خرید مناسبی انجام بدهند و از پولی که در این راه صرف می کنند، نتیجه لازم را بگیرند؛ ما در این جا به ارائه این اطلاعات می پردازیم.

بدنه تردمیل:

یکی از نکاتی که در هنگام خرید تردمیل می بایست به آن دقت کنید، بدنه دستگاه است. بدنه بعضی از تردمیل هایی که در بازار مشاهده می کنید از جنس فولاد است. چهارچوب و فریم این دستگاه از استیل و آلومینیوم نیز می تواند باشد؛ استیل نیز بسیار مستحکم است؛ ولی وزن زیادی؛ اما تردمیل هایی از فلز آلومینیوم ساخته شده اند سبک هستند.

وزن قابل تحمل:

حداکثر وزن قابل تحمل در تردمیل ها متفاوت است و این که حداکثر تحمل وزن دستگاه تا چه اندازه باشد بیش از هر چیز به جنس بدنه آن مربوط می شود؛ گرچه قدرت موتور نیز در این زمینه تاثیر دارد.حداکثر وزن قابل تحمل تردمیل، بالاترین وزنی است که کاربر دستگاه می تواند داشته باشد که این قابلیت علاوه بر جنس بدنه و قدرت موتور به ابعاد دستگاه، ابعاد تسمه، ضخامت تسمه، جنس غلطک، ضخامت تخته و جنس آن بستگی دارد.

تردمیلی که وزن زیادی را متحمل می شود، بزرگتر است، بدنه محکم تر و قدرت موتور بیشتری دارد؛ به هر حال تردمیلی که تا وزن 150 کیلوگرم را تحمل می کند در مقایسه با تردمیلی که حداکثر وزن قابل تحمل آن 90 کیلوگرم می باشد، بزرگتر است و بدنه محکم تری دارد.

تردمیل های باشگاهی معمولاٌ تحمل وزن بالاتری دارند؛ هر چه حداکثر وزن قابل تحمل تردمیل باشگاهی بالاتر باشد افراد بیشتری می توانند آن را مورد استفاده قرار بدهند؛ اما در انتخاب تردمیل خانگی باید به وزن استفاده کنندگان توجه شود تا تردمیل زیادی بزرگ نباشد و فضای زیادی را اشغال نکند.بهتر است حداکثر وزن قابل تحمل دستگاه 10 الی 20 کیلوگرم از وزن کاربران بیشتر باشد؛ در این صورت دستگاه مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد و هنگامی که ورزشکار با دویدن ضربات نسبتاٌ شدیدی را به سطح دستگاه وارد می کند، می تواند مطمئن باشد تردمیل دچار نقص نمی شود.

قدرت موتور:

مشخصه قابل توجه دیگری که در مورد تردمیل وجود دارد و بر قیمت دستگاه نیز تاثیر می گذارد، قدرت موتور دستگاه است. عموماٌ قدرت موتور تردمیل ها از 1 اسب بخار تا 7 اسب بخار می باشد؛ قدرت دستگاه توسط موتور تامین شده و به تسمه انتقال می یابد.
اسب بخار در زبان انگلیسی Horsepower گفته می شود؛ به همین دلیل آن را با حروف اختصاری HP نشان می دهند. تردمیل هایی که قدرت موتور بیشتری دارند گران تر هستند و وزن بیشتری را تحمل می کنند.گاهی قدرت موتور دو حالت میانگین و پیک دارد؛ بدین ترتیب که در محاسبه میانگین قدرت، میان بار در نظر گرفته می شود و قدرت خروجی محاسبه می گردد؛ اما در حالت پیک موتور بیشترین قدرت خروجی که دستگاه می تواند ارائه بدهد، محاسبه می شود.

در ساخت تردمیل های باشگاهی از جریان برق متناوب استفاده می شود؛ جریان متناوب جریان برقی است که در آن اندازه جریان الکتریکی به صورت چرخه ای و متغیر است؛ ولیکن در جریان برق مستقیم اندازه جریان برق همیشه ثابت باقی می ماند. برقی که به شرکت های تجاری و منازل مسکونی تحویل داده می شود به متناوب است و به آن AC می گویند که در واقع همان برق شهری فاز و نول می باشد. جریان مستقیم ساده ترین نوع جریان الکتریکی به شمار می آید که در زبان انگلیسی به آن Direct current گفته می شود، به همین دلیل آن را با حروف اختصاری DC نشان می دهند.

تردمیل های خانگی با جریان برق مستقیم کار می کنند که همان جریان برق مثبت و منفی است و توسط باتری یا پیل های الکترونیکی تولید می شود؛ این نوع جریان برق به وسیله تجهیزات خاصی که یک سوکننده ها هستند به جریان مستقیم تبدیل می شوند؛ بهترین آن ها همان برق 3 فاز است؛ در سیستم های قدرتی 3 فاز، 3 هادی به کار گرفته شده است و موج هایی را که اختلاف فاز زمانی دارند حمل می کند.

تردمیلی که موتور آن با برق مستقیم یا همان DC به کار می افتد، ارزان تر است؛ اما سیستم کنترل برق آن ها ساده تر می باشد. این موتورها بازدهی کمتری دارند و در عوض کم صدا هستند؛ برای این که طول عمر این دستگاه ها بیشتر بشود باید بعد از 1 ساعت استفاده آن را خاموش کنیم؛ به همین جهت در منزل مورد استفاده قرار می گیرد؛ چون در باشگاه ورزشی تردمیل دستگاه پر مصرفی است و اغلب ورزشکاران و اعضای باشگاه مایل هستند با این دستگاه ورزش کنند؛ بنابراین مدام باید روشن باقی بماند؛ البته پس 30 دقیقه خاموش ماندن، تردمیل خانگی نیز قابل استفاده می شود و می توان دوباره آن را روشن کرد.

تردمیلی که موتور آن با برق AC کار می کند، بازدهی بیشتری به جریان برق نشان می دهد و می تواند ساعت ها بدون وقفه کار کند؛ ولی مشخصاٌ گران قیمت تر است و سیستم کنترل پیچیده تری نیز دارد و در مقایسه با نوع DC سر و صدای زیادتری ایجاد می کند.
برای مثال اگر در خانواده شما سنگین ترین فرد که مایل است با تردمیل ورزش کند 100 کیلوگرم وزن دارد، بهتر است تردمیلی خریداری کنید که قدرت موتور آن 2 اسب بخار بوده و بتواند 110 الی 120 کیلوگرم را متحمل بشود و حداکثر سرعت آن به 16 کیلومتر در ساعت برسد؛ با وجود این تردمیل همه اعضای خانواده می توانند به صورت روزانه و منظم ورزش کنند و از فواید آن بهره ببرند.

سرعت تردمیل:

سرعت اکثر تردمیل ها بیشتر از آن چیزی است که یک فرد عادی بتواند در انجام تمرینات ورزشی از حداکثر آن استفاده کند؛ بیشتر مردم نمی توانند مدت طولانی با سرعت بیشتر از 8 کیلومتر در ساعت بدوند. تحقیقات نشان داده اغلب مردم از سرعت 3 الی 8 کیلومتر در ساعت استفاده می کنند؛ با این سرعت ها می توان 6 الی 10 کیلومتر در ساعت مسافت را طی کرد. مسافت و سرعت بیش از این برای افراد حرفه ای قابل استفاده است؛ بنابراین در این مورد نگران نباشید؛ تردمیلی که حداکثر سرعت آن به 10 کیلومتر در ساعت برسد، مناسب بوده و بیشتر تردمیل ها این ویژگی را دارا هستند.

ایمنی تردمیل:

ایمنی دستگاه در زمانی که در حال حرکت است حائز اهمیت می باشد و باید آن را مد نظر گرفت؛ بعضی از تردمیل ها به گیره ای مجهز هستند که با اتصال به لباس کاربر ایمنی او را تضمین می کند؛ به این شکل که اگر تعادل کاربر از دست برود با حرکت ناگهانی او، گیره از لباس وی جدا شده و دستگاه به صورت اتوماتیک خاموش می شود تا کاربر زمین نخورد و بتواند هر چه سریع تر تعادل خود را بیابد و در صورتی که فرد زمین بخورد با حرکت تسمه به عقب کشانده نمی شود و کمتر آسیب می بیند. این ویژگی یکی از شرایط استاندارد بودن تردمیل می باشد؛ این قطعه قفل کودک دستگاه نیز محسوب می شود؛ چون زمانی که هیچ کس بر روی تردمیل نیست، تسمه آن حرکت نخواهد کرد.

ضربه گیر تردمیل:

در تردمیل های پیشرفته و مدرن امروزی ضربه گیرهای متفاوتی تعبیه شده است. ضربه گیر کف مانع ایجاد سر و صدا می شود و باعث می شود در هنگام تمرین با دستگاه مزاحمت برای دیگران به وجود نیاید.

ضربه گیر SDS به شکل لاستیک های انعطاف پذیر و نرمی است که در زیر تخته دستگاه تعبیه شده و از عضلات، مفاصل و ستون فقرات کاربر محافظت می کند؛ در تردمیل هایی که به این نوع ضربه گیر مجهز هست، سطح تسمه که کاربر بر روی آن می دود انعطاف زیادی دارد که از آسیب رسیدن به کاربر جلوگیری می کند.دویدن بر روی تردمیلی که به ضربه گیر SDS مجهز است در مقایسه با دویدن بر روی سطح زمین و مخصوصاٌ آسفالت به مراتب ایمنی بیشتری دارد. این ویژگی غالباٌ در تردمیل هایی دیده می شود که شیب برقی دارند.

شیب تردمیل:

درست است که دویدن و راه رفتن بر روی تسمه تردمیل، دویدن و راه رفتن بر روی سطح زمین صاف را شبیه سازی می کند؛ اما اگر به سطح آن شیب 1 الی 2 درجه بدهیم شرایط دویدن در فضای بیرون به وجود می آید. کسانی که مایل هستند با این دستگاه در قسمت پایین تنه خود عضله سازی کنند یا برای ایجاد تنوع در تمرینات، می توانند شیب دستگاه را تا بیش 4 الی 5 درجه افزایش بدهند، شیب بیش از 10 درجه راه رفتن بر روی سربالایی و ورزش تپه نوردی را شبیه سازی خواهد کرد.

شیب تردمیل به دو روش برقی و دستی تنظیم می شود؛ شیب دستی توسط یک اهرمی در 3 الی 5 حالت تنظیم می شود؛ ولی تردمیل هایی که شیب آن ها به صورت برقی کار می کند، برای تنظیم مجهز به یک موتور الکتریکی مجزا هستند که فقط با فشار یک دکمه به صورت اتوماتیک شیب دستگاه را 15 الی 25 درجه تنظیم می کند؛ با شیب 15 درجه می توان ورزش تپه نوردی را تجربه کرد.

مانیتور تردمیل:

نمایشگر دیجیتال یا همان مانیتور تردمیل نیز متنوع است؛ مانیتور به چند قسمت تقسیم می شود و اطلاعات گوناگونی را در اختیار کاربر قرار می دهد. بعضی از مانیتورها LCD بوده و عموماٌ به رنگ مشکی و یا طوسی هستند؛ اعداد و ارقام بر روی آن ها به رنگ مشکی نشان داده می شود؛ در برخی از دستگاه ها نمایشگر با نور آبی روشن می شود که به صورت تک پنجره یا چند پنجره می باشد و اطلاعاتی مانند سرعت، زمان، مسافت طی شده، کالری مصرف شده، ضربان قلب و برنامه در حال اجرا را به ورزشکار نشان می دهد؛ توسط این اطلاعات ورزشکار از وضعیت عمومی بدن خود مطلع شده و می تواند برنامه ورزشی مناسبی را طراحی کند و بر اساس آن الگوی اولیه پیش برود تا به اهداف ورزشی خود دست پیدا کند.برنامه ورزشی باید هر 4 الی 6 هفته تغییر کند؛ چون در غیر این صورت بدن به فعالیت تکراری عادت کرده و دیگر به آن ها واکنش نشان نمی دهد.نمایشگرهای LED عموماٌ با چراغ های کوچک که بیشتر قرمز هستند اعداد و ارقام را نمایش می دهند.

تقریباٌ همه تردمیل های استاندارد به کلیدی مجهز هستند که بدون آن دستگاه روشن نمی شود و اگر در حین استفاده آن را از روی مانیتور جدا کنیم، بلافاصله موتور خاموش می شود. این کلید اضطراری به شکل آهنربایی یا شاخکی و یا کشویی روی مانیتور قرار داده می شود.اغلب تردمیل های مدرن در حافظه خود برنامه های از پیش تعیین شده ای در سطوح مختلف دارند که مدت تمرین و زمان کم و زیاد کردن شیب و سرعت را تعیین می نماید.

افراد مختلف برای اهداف متفاوتی به ورزش با دستگاه های هوازی می پردازند و هر کس می بایست با توجه به هدف خود برنامه ای را انتخاب کند و بر اساس آن پیش برود؛ بعضی از برنامه ها آسان و بعضی دیگر دشوارهستند؛ به طور کلی در 3 سطح ملایم، متوسط و شدید می توان تمرینات ورزشی انجام داد. سطح تمرین ورزشی به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد. بیشتر مواقع در حافظه تردمیل ها 4 الی 12 برنامه از پیش تعیین شده در سطوح مختلف ذخیره شده است.

سنسورهای قلب:

تمام تردمیل های پیشرفته و مدرن به سنسورهای ضربان قلب مجهز می باشند که با تماس با دست کاربر پس از چند ثانیه تعداد ضربان قلب را نشان می دهد. ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص مناسبی شناخته شده است و به وسیله آن می توان چربی سوزی و منطقه هوازی را مشخص کرد. هنگامی که ضربان قلب به 70 الی 80 درصد حداکثر ظرفیت خود می رسد، یعنی در موقعیت چربی سوزی قرار داریم.

امکانات ویژه تردمیل:

برخی از تردمیل ها امکانات ویژه ای دارند که به کاربر امکان می دهد تمرینات تکمیلی را در کنار راه رفتن و دویدن انجام بدهد؛ به این تردمیل ها چند منظوره یا چند کاره می گویند. چرخ مسگری، تخته شنا، ویبراتور برقی، پایه دراز و نشست، کش ایروبیک، دمبل و ... از جمله این امکانات به شمار می آیند.بی تردید راه رفتن و دویدن ورزش کاملی است، برای دست یابی سریع تر و بهتر به تناسب اندام این حرکات تکمیلی بسیار مناسب هستند و به بدن فرم زیبایی می دهند. ویبراتور برقی یا همان ماساژور را می توان پیش از شروع تمرینات ورزشی برای گرم کردن بدن به کار برد.

ماساژ قبل از ورزش باعث می شود در قسمت هایی از بدن که چربی متراکم تجمع یافته است مویرگ ها باز شوند و خون بهتر و سریع تر گردش پیدا کند؛ در نتیجه متابولیسم در هنگام ورزش افزایش یافته و چربی سوزی بیشتر خواهد شد.ماساژ پس از ورزش به رفع کوفتگی، گرفتگی و خستگی کمک می کند و منجر به دفع اسیدلاکتیک می شود؛ به همین علت ماساژ پس از ورزش طرفداران بسیاری دارد و بسیار توصیه می شود.

دکمه تنظیم شیب و تنظیم سرعت برای دسترسی آسان بر روی دسته یکی از این امکانات به شمار می آید که به وسیله آن می توان شیب و سرعت دستگاه را به راحتی با فشار یک دکمه تنظیم کرد؛ در بعضی از برنامه های ورزشی کاربر مجبور است مدام در حین انجام برنامه ها شیب را تغییر بدهد؛ این ویژگی در این شرایط بسیار کمک کننده است. فن خنک کننده که دما را برای ورزشکار متعادل نگه می دارد، برنامه های از پیش تعیین شده، قابلیت اتصال به MP3 و USB، اسپیکر، ورودی Audio، سیستم اندازه گیری چربی، تست سلامتی، قابلیت تاشوندگی دستگاه و نصب آن به وسیله جک مدرن امکانات دیگری هستند که یک تردمیل مدرن می تواند داشته باشد.

قابلیت تاشوندگی معمولاٌ در تردمیل های خانگی وجود دارد؛ کسانی که در منزل مشکل کمبود فضا دارند بهتر است تردمیلی تهیه کنند که این قابلیت را دارا باشد. تردمیلی که قابلیت تاشوندگی دارد را می توان در مواقعی که مورد استفاده قرار نمی گیرد جمع کرد تا فضای منزل بیهوده اشغال نشود؛ با این کار 70 درصد حجم تردمیل کاهش می یابد. نصب آن ها به سادگی توسط جک مدرن گازی انجام پذیر است؛ جک گازی دستگاه را به آرامی بر روی زمین باز کرده و مانع ضربه خوردن و آسیب دیدگی آن می شود.

برخی از خریداران تردمیل در هنگام انتخاب حساسیت زیادی به کشور سازنده نشان می دهند؛ به طور مثال در صورتی که نام کشور چین به گوششان برسد گمان می کنند محصول مورد نظر کیفیت ندارد و خیلی زود خراب خواهد شد؛ اما کشور چین در کنار محصولات درجه 2 و 3 کالاهای درجه 1 نیز تولید می کند و آن ها را در بازارهای اروپایی نیز عرضه می کند؛ این محصولات با انواع اروپایی قابل رقابت هستند؛ بنابراین نباید فقط به کشور سازنده دقت کنید؛ پارامترهای دیگری هستند که با در نظر گرفتن آن ها می توانید یک محصول اصل و درجه یک تهیه کنید.

تردمیل های بسیار با کیفیتی از کشورهای اسپانیا، انگلستان، چین، تایوان، فلاند و...وارد کشورمان می شود که نمایندگان فعالی دارد.برای آن که از اورجینال بودن محصول مطمئن شوید از نمایندگی های معتبر خرید انجام بدهید و حتما کارت ضمانت و خدمات پس از فروش را از فروشنده تحویل بگیرید و از آن نگهداری کنید.

بیشتر مواقع بالاتر بودن قیمت دستگاه تردمیل نشانه کیفیت و داشتن امکانات متنوع است. هر شخص باید با توجه به نیاز خود خرید انجام بدهد؛ در صورتی که همه اعضای خانواده مایل هستند هر روز با تردمیل ورزش کنند؛ دستگاهی تهیه کنید که قدرت موتور و تحمل وزن بالایی داشته باشد؛ اما در صورتی که فقط یک نفر و در روز 1 الی 2 ساعت با این دستگاه تمرین انجام می دهد، یک تردمیل متوسط نیز به نیاز او پاسخ می دهد. هر هزینه ای که صرف ورزش بشود در مقایسه با هزینه هایی که بعد ها ناچار هستیم برای بیماری هایی که در اثر بی تحرکی به آن ها مبتلا شده ایم خرج کنیم، مقرون به صرفه است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :