همه دانستنی ها درباره دوچرخه ثابت

6 / 10
از 3 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 18 دقیقه | نظرات کاربران ( 1 )

در گذشته هروقت حرف از کاهش وزن به میان می آمده است، ورزش دویدن و پیاده روی توصیه می شد؛ ولی امروزه محققین به مزایای پی پایان دوچرخه سواری هم پی برده اند. دوچرخه سواری فضای زیادی را می طلبد و برای رسیدن به یک پیست مناسب جهت دوچرخه سواری بایستی وقت زیادی بگذاریم و مسافت زیادی را طی نماییم ؛ ولیکن استفاده کردن از دوچرخه ثابت یا اسپینینگ این ورزش را برای ما قابل دسترسی خواهد نمود .

دوچرخه ثابت یک دستگاه هوازی می باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد و پدال های آن توسط نیروی انسانی حرکت می کنند. دوچرخه سواری از طریق این دستگاه شبیه سازی می گردد، ولی با این فرق که هیچگونه جا به جایی صورت نمی گردد و در فضای محدود منزل و باشگاه می توان به انجام آن پرداخت.

با دوچرخه ثابت وزن خود را کاهش دهید

دوچرخه ثابت، یک وسیله کم برخورد می باشد که به ما اجازه انجام فعالیت طولانی مدت و شدید را می دهد و باعث اکسیداسیون بیشتر چربی های اضافه در بدن می گردد. جهت کاهش وزن و کوچک کردن شکم به انجام تمرین روی این وسیله بپردازید. لازم به ذکر است که سن در روند کم کردن وزن و چربی های اندوخته شده نقش به سزایی دارد اما این ورزش برای همه سنین مناسب است.

اشخاصی که دچار چاقی مفرط هستند، همیشه در معرض خطر ابتلا به انواع بیماری های دیابت ، قلبی- عرقی ، آرتروز و سرطان قرار دارند. شروع ورزش با دوچرخه ثابت ولی وقتی به کاهش وزن منجر نشده است احتمال ابتلا به این بیمارها را حد زیادی کاهش می دهد. اگر انجام این تمرین ورزشی با رژیم غذایی مناسب همراه باشد، روند کاهش وزن ولاغری سریع تر می شود و هر چه زوتر به نتایج مطلوب دست پیدا می کنید. ورزش به تنهایی کار زیادی برای لاغری انسان اجام نمی دهد؛ اما به بهبود ترکیب بدن کمک می کند. دوچرخه سواری علاوه بر تقویت عضلات پا و شکل دادن به آن ها عضلات و ماهیچه های شکم را نیز درگیر کرده و سبب تقویت و سفت شدن این بخش از بدن می شود.

بعد از گذشت 30 دقیقه تمرین به وسیله دوچرخه ثابت مغز هورمون اندروفین آزاد می نماید. اندروفین مسکن طبیعی بدن محسوب می گردد و میزان درد را کاهش می دهد. این ماده شیمیایی در داخل بدن حس هیجان و سرزندگی به وجود می آورد.

تنفس صحیح هنگام ورزش کردن برای از بین بردن مواد زائد سمی درون بدن بسیار پر اهمیت می باشد. کار کردن با دوچرخه ثابت یک نوع ورزش هوازی محسوب می شود؛

چنانچه احساس می کنید کالری که به وسیله دوچرخه ثابت می سوزانید برایتان رضایت بخش نیست ، بهتر است بدانید تحقیقات انجام شده نشان می دهد که دوچرخه سوای چه به صورت ثابت و چه متحرک برای مغز نیز فواید زیادی دارد.

اکثریت افراد علاقه بسیار زیادی به استفاده از دوچرخه دارند. دوچرخه سواری می تواند به وسیله دوچرخه ثابت یا متحرک باشد. هر دو اینها سبب کالری سوزی می شوند و همچنین عضلات شما به ویژه عضلات پایتان را به حرکت وادار می کنند.

جدیداً مشخص شده که ورزش کردن بر روی مغز و ذهن نیز فواید مثبت بسیاری دارد.با استفاده از دوچرخه سواری ساختار اصلی مغز شما تقویت شده و گسترش می یابد به همین علت قدرت تصمیم گیری و ادراک بالاتر رفته و حافظه شما نیز بهبود می یابد.همین امر سبب ایجاد احساس شادابی و نشاط نیز می گردد.

بر اساس تحقیقات انجام شده دانشمندان دریافتند که بعد از 3 ماه رکاب زدن و استفاده کردن از دوچرخه ثابت علاوه بر تقویت پاها، در مغز یک نوع ماده ای به اسم نوروتروفیک افزایش می یابد.این ماده نوعی پروتئین بوده که عواملی نظیر خلق و خو، میزان استرس و حافظه شخص را کنترل می کند.بنابراین استفاده از دوچرخه ثابت سبب کم شدن تنش ها و استرسها می گردد.

پس از سی دقیقه دوچرخه سواری به غیر از احساس شادابی و کاهش استرس قدرت حافظه و توانایی شما جهت یادگیری افزایش می یابد.انجام دادن فعالیت های ایروبیک مانند دوچرخه سواری باعث می گردد تا هیپوکامپوس درون مغز رشد نموده و نتیجتاً توانایی ذهنی شخص را بالا می برد.هیپوکامپوس از ساختارهای مغزی ست که تقویت و رشد آن زیرکی و هوش شما را بهبود می بخشد.

طبق پژوهشی انجام شده در دانشگاه های آمریکا دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اشخاصی که در طول مدت شش ماه دوچرخه سواری کرده بودند ( چه دوچرخه ثابت و چه دوچرخه متحرک) هیپوکامپوس مغز آنها در حدود دو درصد رشد کرده بود وسبب بالا رفتن توانایی آنها در حل مسائل تا 20% شده بود.

همچنین قوه تمرکز و یادگیری آنان به اندازه چشمگیری افزایش یافته بود.نتیجتاً استفاده از دوچرخه ثابت در مقابل کاهش عملکرد مغز که با افزایش یافتن سن بیشتر می گردد مقابله کرده و آن ها را تا حد زیادی بهبود بخشد. لذا افرادی که در طول مدت طولانی از دوچرخه ثابت استفاده می نمایند در مقایسه با دیگر همسالان خود از لحاظ مغزی 2 سال جوانتر می مانند.

بیشتر شدن تعداد سلول های سفید مغز

بافت مغز به دو صورت می باشد اول بخش سفید که از طریق آکسونها که مرکز ارتباطات هستند و سلولهای خاکستری مغز را به هم مرتبط می کنند و دوم سلولهای خاکستری مغز که سیناپس ها داخل آن هستند و مرکز فرماندهی بدن می باشد.در اصل هرچه میزان سلول‌های سفید در مغز افزایش یابد، با سرعت بالاتری قادر هستید تا ارتباط های مغز را برقرار نمایید، در نتیجه بالا رفتن تعداد سلول‌های سفید به نفع شما می باشد.

آزمایش های جدیدی که در این زمینه صورت گرفته نشان دهنده این است که رکاب زدن از طریق دوچرخه فشردگی بین سلولهای سفید مغز را بر می دارد و سبب ارتباطات سریعتر مغزی می شود.

امروزه شرایط زندگی افراد به شکلی شده است که اکثر افراد فرصت کافی برای ورزش کردن و تحرک را پیدا نمی کنند. از سنین کودکی که بیشتر بچه ها به استفاده از بازیهای رایانه ای روی آورده اند تا سنین میانسالی و پیری که بیشتر افراد یک جا نشین شده اند به همین علت بیمای هایی نظیر افزایش فشار و قند خون، سکته، سرطان و آلزایمر بسیار شایع شده است.

استفاده کردن از دوچرخه و رکاب زدن تا حد بسیار زیادی تاثیرات مثبت بر زندگی افراد داشته و از بروز این نوع بیماری ها به مقداربسیار چشمگیری جلوگیری می نماید.به علاوه همان طور که پیشتر هم ذکر کردیم دوچرخه ثابت موجب تقویت قوای حافظه و بهبود تصمیم گیری و عملکرد می گردد و از پیری زودرس مغز جلوگیری می کند.

پس برای ورزش کردن و استفاده نمودن از دوچرخه هیچوقت دیر نخواهد بود و خوب است که از همین امروز شروع نمایید و ازاین طریق شادی و نشاط، کاهش استرس، بهبود قدرت تفکر و تصمیم گیری، ارتباطات عصبی قوی‌تر وهمچنین بهتر شدن وضعیت سیستم قلبی عروقی، کاهش احتمال ابتلا به دیابت و انواع سرطان ها که از فواید دیگر دوچرخه ثابت می باشد بهره مند شوید.

دوچرخه ثابت عضلات چهار سر ران ، لگن،ساق پا را تقویت می نماید و چربی های اضافی در قسمت شکم و پهلوها را از بین می برد.هنگامیکه بر روی یکی از دستگاه های هوازی کار می نمایید، اکسیژن وارد بدن خواهد شد. مقداراکسیژن زیاد موجب می شود قلب سریع تر کار کند و خون بیشتری در رگ ها جریان یابد.

علاوه بر این تمرین با دوچرخه ثابت یا اسپینینگ، موجب حفظ سلامتی و ایجاد انگیزه و انرژی برای سایر فعالیت های روزمره خواهد شد. زیرا کار با این وسیله وضعیت قلبی- عروقی بدن را بهبود بخشیده و از بیماری هایی مثل سکته، دیابت، پوکی استخوان ، دردهای عضلانی که به دلیل ضعیف شدن عضلات و ماهیچه ها اتفاق می افتد و حتی بیماری های روانی و افسردگی پیشگیری خواهد کرد. در حین تمرین با دوچرخه ثابت، مغز هورمون اندروفین آزاد می کند و این ماده که یک مسکن طبیعی است به فرد احساس شادابی و سرزندگی می دهد. از طرفی تمرین با دوچرخه ثابت به دلیل آسان بودن، کاربر را تحت فشار قرار نمی دهد.

از این طریق می توانید در هر وقت از شبانه روز و با هر شکل شرایط جوی به ورزش بپردازید و دیگر هیچ موضوعی مانع شما نخواهد شد. در اجرای ورزش، روزمره بودن و نظم در انجام تمرینات، اهمیت بسیاری دارد.

دوچرخه ثابت برای تمامی اعضای خانواده مناسب بوده و همگی می توانند با آن کار نمایند. دوچرخه ثابت فضای زیادی در منزل اشغال نمی کند و نگهداری از آن اصلا کار سختی نخواهد بود .

بر روی دوچرخه ثابت شخص قادر است به وسیله تغییر مقاومت دستگاه، تغییرات شکل بدن از حالت نشسته به حالت ایستاده و تغییرات سرعت رکاب زدن، سطح تمرین را بر اساس قدرت خود مدیریت کند و بر روی اندام مورد نظر متمرکز بشود. هنگامیکه بر روی دوچرخه ثابت قرار گرفتید، شکمتان را به داخل فشار داده و دیگر اعضای بالاتنه را شل نگهدارید. شانه هایتان باید صاف و کمی به سمت عقب باشند. آهسته شروع به انجام تمرین نمایید. چنانچه دارای ران های بزرگی هستید و با وجود تنظیم دقیق زین دوچرخه، باز هم به کشاله ران ها فشار وارد می شود، شورت بالشتک دار بپوشید.

تنظیم کردن صحیح دوچرخه ثابت برای قد و قامت بسیار حائز اهمیت است. ارتفاع زین بایستی به اندازه ای باشد که زمانیکه پدال در پایین ترین قسمت قرار می گیرد، زانو ها مقداری خم باشد. زین و دسته ها بایستی به شکل موازی با سطح زمین قرار بگیرند. تنظیمات دسته ها هم اهمیت ویژه ای دارد. برای تنظیم دقیق دوچرخه ثابت خود از مربی یا فروشنده باید کمک بگیرید.

دوچرخه اسپینینگ جایگزین بسیار خوبی برای پیاده روی و دویدن می باشد؛ این ورزش برای افرادی که دارای درد زانو می باشند و دچار کم توانی عضلات پا هستند نیز قابل اجرا می باشد. کم کردن وزن به قدرت و مهارت بدن بستگی دارد. در ورزش همیشه آمادگی خود ورزشکار سطح شدت تمرین را مشخص می کند و هرچه قدر شخص بیشتر ورزش کند به آمادگی جسمانی بیشتری دست می یابد.

هنگام انجام دادن تمرین هوازی به شکل طبیعی عرق زیادی با فشار از سطح پوست خارج می گردد. تمامی جوش های سرسیاه و مواد سمی ، سلول های مرده که در منفذه های پوست قرار دارند، همراه با عرق از سطح پوست خارج می شود؛

استفاده کردن از دوچرخه ثابت مزایای بسیار زیاد و آنی بر روی بدن دارد. موجب ایجاد تعادل در قند خون شده و در مدت کوتاهی فشار خون را تنظیم می نماید، متابولیسم بدن را بهبود بخششیده و سبب بالا رفتن روحیه و بهبود وضعیت روانی می گردد و به همچنین در طولانی مدت کاهش وزن و تناسب اندام را به همراه دارد.

زمانی که تمرین با دوچرخه ثابت را ترک می کنید ابتدا در روز اول روحیه شما افت می کند:

تمرین نکردن با دوچرخه ثابت خیلی سریع موجب افت روحیه می گردد، استفاده کردن از دوچرخه ثابت و رکاب زدن با آن مازاد بر اینکه موجب رشد مغز می گردد سبب افزایش روحیه و بهتر شدن حال افراد می شود.

کند شدن متابولیسم

استفاده کردن از دوچرخه ثابت به مقدار چشم گیری سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. به شکلی که چنانچه به مدت یک ساعت رکاب بزنید در حدود 400 الی 500 کالری از دست می دهید و این یعنی 5 برابر زمانی که در اداره و پشت میز خود به کار کردن مشغولید و به این ترتیب چربی سوزی و کاهش وزن بسیار سریعتر صورت می گیرد.

ثابت طی یک ماه باعث کاهش میزان فشار خون از 8 دیاستول تا حدود 10 سیستول میشود و در صورت ترک استفاده از آن حدود چند روز بعد فشار خون کم کم بالا می رود و بعد از کمتر از 2 هفته به حالت اولیه پیش از تمرینات باز میگردد. بنابراین برای افراد مبتلا به فشار خون واجب است که به استفاده از دوچرخه ثابت خود ادامه دهند.

پس هنگامی که با دوچرخه ثابت تمرینات هوازی خود را انجام می دهید هیچ گاه آن را ترک ننمایید زیرا دچار عوارض جبران ناپذیری خواهید شد.

ارسال نظر

خانم صامتی : در سوال جواب هم هست
0 0
تا زمانی امتحان نشود معلوم نیست و پشتی صندلی در 3 قسمت کمر و گردن و سر باید قابل حرکت باشد و سوال بزرگ این است که چگونه دوچرخه سواران المپیک بالا تنه خود را با دوچرخه ورزیده کرده اند؟ 15 2 2017
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :