مزیت ها و مشکلات استفاده از دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 12 : 39 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت یک دستگاه بدنسازی ست که استفاده از آن جهت انجام یک ورزش ایروبیک مناسب می باشد. افرادی که زمان کافی برای رفتن به بیرون منزل جهت ورزش کردن را ندارند بهتر است فضایی را در خانه خود فراهم کنند تا در آن بتوانند به راحتی ورزش نمایند و از فواید آن بهره مند شوند و به این ترتیب جلوی بروز مشکلاتی از جمله پوکی استخوان را در سنین بالاتر می گیرند.

دوچرخه ثابت علاوه بر تناسب اندام سبب بهتر شدن وضعیت قلبی عروقی افراد می شود و همانند هر ورزش هوازی دیگر مانند راه رفتن و ایروبیک با ترشح هورمون اندورفین شادی و نشاط را برای شما به ارمغان می آورد و از این بابت انتخاب مناسبی می باشد.پس دوچرخه ثابت خانگی یک شیوه مناسب تمرین است و استفاده از آن به بسیاری از افراد توصیه می شود.

نکته قابل توجه در استفاده از هر وسیله ورزشی این است که شیوه صحیح کار با آن را بیاموزیم زیرا استفاده نادرست و یا انجام هر تمرین ورزشی غلط می تواند برای مفاصل شما مشکلاتی ایجاد کند.استفاده از دوچرخه ثابت به این دلیل که به نسبت تردمیل و اسکی فضایی فضای کمتری را اشغال می کند برای اشخاصی که فضای کمی دارند مناسب میباشد و همچنین این دستگاه قابلیت تنظیم زین و در اغلب موارد دسته ها را دارد و با توجه به شرایط جسمی هر شخص می توان به طور جداگانه آن را تنظیم کرد.همچنین مقاومت آن در شرایط مختلف از آسان تا سخت قابل تغییر است و هر فرد با توجه به نوع تمرین و توانایی بدن خود می تواند مقاومت را تغییر دهد.

پیش از شروع تمرین با دوچرخه ثابت، آن را به طور دقیق تنظیم کنید به شکلی که ارتفاع زین و فاصله آن از دسته برای قدتان مناسب باشد.اگر زین دوچرخه را به گونه ای تنظیم کنید که سر آن به سمت بالا باشد به ران شما فشار وارد می کند و زمانی که زین را به سمت پایین تنظیم کنید به بازوهایتان فشار می آید.پس بهترین شیوه برای تنظیم زین این است که آن را به شکلی موازی با زمین قرار دهید راحتی شما بر روی دوچرخه ثابت باید به گونه ای باشد که زمان پدال زدن در قسمت لگن حالت ضربه زدن ایجاد نشود.

در دوچرخه ثابت دسته ها باید به سمت جلو باشند و با کف دستگاه وضعیت موازی داشته باشد.زمانیکه دسته های دوچرخه ثابت اشتباهاً رو به بالا تنظیم شوند هنگام تمرین به باسن شما فشار وارد می شود.و تنظیم آنها به سمت پایین سبب آسیب به کمر و زانوها می شود.

شیوه تمرین شما با دوچرخه ثابت باید به گونه ای باشد که سرتان به سمت پایین نباشد بلکه باید گردن خود را مستقیم نگه دارید مانند زمانی که می خواهید به روبرو نگاه کنید. هنگام پدال زدن هرگز حالت قوز به خود نگیرید و از ایجاد وضعیت خم شدن بر روی دستگاه نیز خودداری نمایید.

توجه به این نکات سبب می شود تا شما بتوانید با استفاده از این دستگاه تمرین هوازی بی ضرری داشته باشید اما عدم رعایت هریک از این موارد موجب فشار و احتمالاً آسیب به زانو و کمر می شود.اگر در زمان استفاده از دوچرخه ثابت یا پس از آن احساس درد در قسمت کمر یا ناحیه پشت زانو کردید تنظیم صندلی شما درست نیست و باید آن را اصلاح کنید.

قرار گیری نادرست پاها بر روی پدال دستگاه موجب درد در ناحیه داخلی و یا خارجی زانوها می شود.لازم به ذکر است که شکل طبیعی بدن شما در بروز این دردها نقش دارد اما می توانید با تنظیم دوچرخه ثابت به شیوه مناسب برای بدن خود از ایجاد مشکل در این زمینه جلوگیری نمایید.پوشیدن کفش مناسب نیز در استفاده از دوچرخه ثابت مهم است زیرا عدم رعایت آن سبب بروز بی حسی در کف پای شما می شود.سعی کنید در زمان استفاده از دوچرخه ثابت کفش های با کف تخت و نازک نپوشید و کفشی انتخاب کنید که کف آن کلفت تر و سفت باشد تا فشار را در یک نقطه از پای شما متمرکز نکند.

بهترین شیوه برای انجام تمرینات هوازی از جمله دوچرخه ثابت استفاده از تمرینات اینتروال می باشد به این شکل که به مدت سه دقیقه با شدت بالا رکاب بزنید و یک دقیقه به صورت سبک تمرین کنید و نفس گیری نمایید (استراحت پویا) این شیوه سبب می شود که چربی سوزی سریعتر در بدن شما صورت بگیرد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :