عوارض کم تحرکی را بدانید!

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 12 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

امروزه ثابت شده است که کم تحرکی یا بی تحرکی به حدی خطرناک می باشد که عوارض آن را با کشیدن سیگار هم ردیف دانسته اند. این مشکل در اکثر جوامع به سرعت روبه رشد است و همه افراد مخصوصا کسانی که ساعت ها در محل کار خود ثابت هستند بیشتر در معرض مشکلات کم تحرکی قرار می گیرند.

می توان به آسانی با تغییر در سبک زندگی، مشکل کم تحرکی یا بی تحرکی را حل نمود. فقط کافی است که اراده کنید و 1 ساعت در روز پیاده روی ساده داشته باشید. با قدم زدن تا رسیدن به محیط کار، پیاده روی در هوای آزاد یا حتی دویدن یا راه رفتن بر روی تردمیل یا رکاب زدن بر روی دوچرخه متحرک یا ثابت باعث خواهد شد که شما هرچه بیشتر از عوارض و مشکلات کم تحرکی دور بمانید.

خیلی افراد نداشتن وقت را دلیلی برای بی تحرکی خود می دانند که این مسئله توجیهی بیش نیست و با تهیه یک دستگاه ورزشی هوازی می توان از شر بسیاری بیماری ها به خصوص بی تحرکی رها شد و سلامتی را تضمین کرد.

نداشتن تحرک بیماری زاست

افرادی که دائما می نشینند، مطمئنا بیشتر از افرادی که در طول روز تحرک دارند در معرض بیماری هایی از جمله پرفشاری خون، بیماری های کلیوی، مشکلات قلبی- عروقی، دیابت و سرطان قرار می گیرند. علاوه بر این امکان بروز بیماری های مزمن نیز در این افراد بالا می رود.

افرادی که به هر دلیلی در روز بیشتر از 6 ساعت را می نشینند باید تحرک خود را افزایش دهند تا از بیماری های نام برده در امان بمانند. می توان زمان نشستن را کاهش داد یا اینکه تحرک در طی روز را افزایش داد تا بتوان به میزان کافی از مشکلات جلوگیری نمود.

بهترین راهکار برای این دسته از افراد انجام پیاده روی در صبح یا ورزش در شب است. حتی می توان با دویدن بر روی تردمیل تحرک را به راحتی بالا برد. خوبی دستگاه های هوازی خانگی این است که در هر زمان از روز حتی شب ها در دسترس قرار دارند و مشکل را حل کرده اند. می توان با استفاده از این دستگاه ها ورزش های متنوعی را انجام داد و فعالیت فیزیکی را در طول شبانه روز بیش از پیش افزایش داد.

اصلا یکی از دلایل تولید دستگاه های ورزشی هوازی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت و الپتیکال همین است که افراد بتوانند به راحتی در هر زمان از روز یا شب که می خواهند از دستگاه استفاده کنند و مشکلی برای انجام فعالیت های ورزشی نداشته باشند.

بیماری پوکی استخوان که امروزه در بسیاری از افراد به خصوص بانوان مشاهده می شود نمونه بارزی از عوارض کم تحرکی و بی تحرکی است که با 1 ساعت ورزش در طول روز به راحتی می توان از بروز آن جلوگیری کرد یا با انجام ورزش های هوازی مانند رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت یا راه رفتن بر روی تردمیل، آن را درمان کرد. حتی می توان برنامه روزانه را طوری تنظیم کرد که 1 ساعت از وقت خود را به پیاده روی در خارج از خانه اختصاص داد.

کم تحرکی سلامت ذهن را کاهش می دهد

ارتباط عمیقی بین تحرک و سلامت ذهن وجود دارد به این معنا که هر چه میزان تحرک در افراد افزایش یابد به همان میزان نیز از سلامتی ذهن برخوردار خواهند شد. تحرک باعث می شود اکسیژن در سر تا سر بدن جریان پیدا کند و مغز کاملا نفس بکشد. همین عمل باعث می شود که عملکرد مغز بهتر شده و حافظه تقویت شود. ورزش های هوازی مانند پیاده روی یا دو، سطح اکسیژن در بدن را بالا می برند و نشستن دائم بی شک موجب پایین آمدن عملکرد و کارایی مغز خواهد شد. سعی کنید به مدت 1 ساعت در روز هم شده برای رهایی از بیماری هایی مانند آلزایمر ورزش کنید.

لازم نیست بیش از حد به خود فشار بیاورید، اگر نگران سلامتی خود هستید راهکارهای فراوانی برای خلاصی از این نگرانی وجود دارد. همیشه می گویند مغز سالم در بدن سالم است و شما با ورزش کردن سلامتی تان را تضمین می کنید. همین که بتوانید روزی 1 ساعت ورزش کنید یعنی گامی برای تقویت حافظه و دوری از بیماری هایی مانند فراموشی برداشته اید.

آلزایمر از آن دسته بیماری هایی است که کم تحرکی و انجام ندادن ورزش بیشتر از عوامل ژنتیکی در بروز آن دخیل است. در صورتی که افراد می توانند با انجام ورزش های روزانه و پیاده روی از بروز این بیماری حتی با داشتن ژن ارثی جلوگیری نمایند.

کم تحرکی باعث چاقی می شود

یکی از اصلی ترین عوارض کم تحرکی چاقی است. طی تحقیقات به عمل آمده، افراد چاق اصولا 2 تا 3 ساعت بیشتر از سایر افراد می نشینند. همانطور که مشخص است کم تحرکی با چاقی نیز رابطه مستقیم دارد و باعث می شود که فرد مستعد به انواع بیماری ها شود و نیز تناسب اندام نداشته باشد.

افراد ورزشکار به دلیل فعالیت های هوازی اصولا دارای بدنی متناسب هستند و همین امر باعث افزایش اعتماد به نفس آن ها می شود. در صورتی که افراد کم تحرک با نشستن دائم از تناسب اندام دور شده و با انباشته شدن چربی در بدن شان علاوه بر چاق شدن بیماری هایی مانند مشکلات قلبی-عروقی گریبان گیرشان خواهد شد و فشار خون آن ها بیشتر از سایر افراد است.

آن دسته از افراد که مجبورند در طول روز کاری دائم پشت میز بنشینند و از فعالیت فیزیکی دور باشند باید حتی الامکان قبل از کار یا پس از آن پیاده روی داشته باشند تا علاوه بر آب کردن چربی های اضافه بدن که خود باعث بروز انواع بیماری ها می شود، از سایر مشکلات جلوگیری نمایند.

از بیماری هایی که با چاقی در ارتباط بوده و بسته به سبک زندگی افراد، مصرف غذاهای چرب و پر کالری در افراد بروز می کند؛ دیابت است. دیابت بیماری غدد داخلی است که با کاهش عملکرد غده پانکراس و کاهش و توقف ترشح انسولین باعث افزایش قند خون می شود. اختلال در متابولیسم قند، چربی و پروتئین منجر به بالا رفتن قند خون و رسوب در بدن خواهد شد.

برای درمان دیابت باید به تغییر سبک زندگی در افراد و داشتن رژیم غذایی مناسب که سرشار از میوه و سبزیجات است، کاهش مصرف بیش از حد قند و چربی های اشباع شده و پرهیز از مصرف دخانیات و همچنین ورزش به صورت پی در پی اشاره کرد. در کل دوری از ورزش یا همان پیاده روی ساده 10 دقیقه ای در روز افراد را با مشکلات زیادی مواجه می کند که شاید حتی از آن ها بی خبر باشند. هر فردی می تواند در راستای سلامتی خود تا جایی که می تواند تلاش کند و ورزش روزانه یکی از بهترین روش ها برای سالم بودن است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :