ضربان قلب مناسب کدام است و در حین ورزش چه ضربان قلبی باید داشته باشیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 20 خرداد 1397 در ساعت 12 : 21 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

می دانید پیاده‌روی بهترین دارو برای انسان است که نه تنها به حفظ و حتی ارتقای سلامتی کمک می کند، بلکه برای متناسب شدن اندام و داشتن هیکلی زیبا نیز بسیار مفید و البته موثر خواهد بود. تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان دهنده آن است که این ورزش ساده ترین ورزشی است که می تواند سبب جلوگیری از زوال عقل، آلزایمر، انواع بیماری های قلبی و عروقی، چاقی، دیابت و ... شود.

برای انجام دادن این ورزش ساده نیز باید به یکسری موارد دقت زیادی داشت تا در عین سود رساندن و تلاش برای سلامتی بدن سبب آسیب دیدن ناخواسته بدن نشویم و نتیجه عکسی دریافت نکنیم. توجه به شرایط دویدن مانند: گرم کردن، مدت زمان ورزش یا حتی سرد کردن بدن یا تعداد ضربان قلب و ... از عواملی هستند که باید در زمان انجام دادن ورزش پیاده روی به آنها توجه کنید.

راه ‌رفتن و انجام دادن پیاده روی چه بر روی زمین باشد، چه بر روی تردمیل باید به صورت اصولی و درست انجام شود تا به بدن و اندام ها ضرری وارد نشود.

چند نفر از ما وقت کافی داریم که پیاده روی در طی روز انجام دهیم یا حتی تا محل کارمان پیاده برویم و تحرکی داشته باشیم؟ اغلب ما به دلیل مشغله های کاری حتی فرصتی برای انجام این ورزش ساده را نیز نداریم و منتظر فرصتی هستیم که باشگاه نزدیک خانه یا محل کارمان برویم.

هستند افرادی که حتی برای این کار نیز وقتی ندارند و به دنبال راه حلی برای حفظ سلامتی بدن شان می گردند. دنیای اطراف ما به قدری ماشینی شده است دیگر اجازه ای برای فعالیت به ما نمی دهد وجود آسانسورها، پله های ‌برقی‌ و ... حتی امکان کم ترین فعالیت ها را نیز از ما می گیرند و باید برای این موضوع چاره ای اندیشید.

تهیه تردمیل برای پیاده روی روزانه بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. با تهیه این دستگاه می توانید در هر ساعت از شبانه روز که فرصتی پیدا کردید پیاده روی مناسبی انجام دهید و کالری بسوزانید و برای حفظ سلامتی تحرک روزانه و منظمی داشته باشید.

ورزش‌های هوازی سنگین یا در واقع دویدن برای شما که آمادگی جسمانی ندارید لازم نیست. بهتر است ورزش با شدت کمتر ولی درست و اصولی انجام دهید.

می دانید که در زمان انجام دادن هر نوع ورزشی باید به تعداد ضربان قلب خود توجه داشته باشید تا دچار مشکلی نشوید. اگر از تردمیل برای راه رفتن یا دویدن استفاده کنید با کمک نمایشگری که دارد می توانید هر لحظه از تعداد ضربان قلب و دیگر موارد مهم در زمان ورزش باخبر شوید.

پیاده‌روی به مهارت خاصی نیاز ندارد و می توانید به‌طور طبیعی و راحت این کار را شروع کنید فقط به یاد داشته باشید در زمان پیاده روی بهتر است کمرتان را صاف نگه دارید، شکم تان را داخل بکشید، بازوهایتان را نزدیک تنه‌ نگه‌دارید و فقط به‌طور طبیعی گام بردارید. بهتر است در هر قدمی که بر می‌دارید، دست ها را تکان دهید تا به کالری سوزی بدن کمک بیشتری کنید و برای اینکه متوجه گذر زمان نشوید می توانید به آهنگ ها ی مورد علاقه خود گوش دهید و مراقب ضربان قلب خود نیز باشید.

همانطور که اشاره شد تعداد ضربان قلب در زمان ورزش بسیار اهمیت دارد و باید تحت کنترل باشد و این تعداد به عوامل زیادی مانند: سن، اندازه بدن و ... بستگی دارد. اینکه شما در چه شرایطی قرار دارید نشسته اید، استراحت می کنید یا در حال ورزش کردن هستید، دمای اتاق چقدر است تعداد ضربان قلب شما فرق دارد و باید این نکات را مد نظر قرار دهید.

می دانید که قلب یک ماهیچه است و این ماهیچه را نیز مانند سایر ماهیچه های سراسر بدن می توانید با انجام فعالیت های صحیح تقویت نمایید. برای پی بردن به بیماری ها در ابتدا تعداد ضربان قلب را می سنجند تا متوجه تغییرات بدن شوند و بتوانند آن را تشخیص داده و سپس آن را کنترل نمایند.

از روی مچ دست و کنار گردن میتوان به تعداد ضربان قلب پی برد یا اگر هم بر روی تردمیل باشید که به راحتی می توانید با گرفتن سنسورهای ضربان قلب به تعداد ضربان قلب خود به راحتی دست پیدا کرده و از آن مطلع شوید.

ضربان قلب نرمال برای افراد بزرگسال باید بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در هر دقیقه باشد که البته این تعداد به میزان سلامتی بدن فرد و وضعیت جسمانی او بستگی دارد. تعداد ضربان قلب زدن قلب در هر دقیقه است. افرادی که ضربان قلب آنها کمتر از ۶۰ ضربه می باشند دچار مشکل و بیماری هستند و باید به این موضوع رسیدگی کنند.

ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از ۶۰ است یا می تواند در نتیجه مصرف برخی از داروها باشد، بسیاری از این داروها عبارتند از: قرص فشار خون و ... که میتوانند سببکم شدن تعداد ضربان قلب شوند.

تعداد ضربان همیشه بالا یا همیشه پایین اصلا خوب نیست و باید به آن رسیدگی شود. ضربان قلبی که همیشه بالاست فشار زیادی را به قلب و دیگر اندام ها وارد می کند.

افراد بالای 40 سال باید به این رویه بیشتر توجه کنند و مراقب باشند. این علائم حیاتی را باید مراقب بود و در زمان های مختلف با یکدیگر مقایسه شوند تا از سلامتی بدن و قلب مطمئن شوید.

اینکه یکی از این عموامل در بدن وجود داشته باشد نشانه ابتلا به دیگری نیست و بهتر است در زمان ورزش یا در حالت عادی این دو عومل را به صورت جداگانه بررسی کنید. توجه داشته باشید که فشار خون بالا دلیلی بر تعداد ضربان قلب بالا نیست و باید از متخصصان کمک بگیرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :