رتبه بندی دستگاههای قلبی- عروقی در باشگاه های بدنسازی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 31 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برای اینکه بتوانیم از تناسب اندام خوب و اندامی سالمی برخوردار باشیم باید به ورزش کردن اهمیت خاصی بدهیم وعلاوه بر فعالیت های روزانه خود باید زمانی را هم به ورزش کردن اختصاص دهیم. چه این ورزش در خانه توسط وسایل ورزشی خریداری شده انجام شود چه در باشگاه زیر نظر مربیان متخصص. دستگاه های بدنسازی در باشگاه های ورزشی عملکرد و تاثیر یکسانی ندارند و با هم متفاوت هستند که ما با اشاره به کارکرد و میزان تاثیر آنها بر روی عضلات بدنتان، سعی میکنیم تا شما را در بهتر ورزش کردنتان راهنمایی کنیم.

اینکه شما بدانید کدام دستگاه با چه کارکردی برای بدن شما مفید تر است، میتواند به شما این کمک را کند که در مدت زمان کوتاهی کالری بیشتری بسوزانید و از مدت زمان خود بیشترین نتیجه ممکن را ببرید. تمام دستگاه ها معمولا بر 3 نوع طبقه بندی میشود؛ دستگاه هایی که "تاثیر مفید" سوزاندن آسان چربی ، "کارایی" که چقدر برای بدن سودمند هستند و "قابلیت دسترسی" اینکه به راحتی بدون مشکل از این وسیله استفاده کنید.

دستگاه هایی مانند: تردمیل که تاثیر مثبت آن رتبه A ، کارایی و قابلیت دسترسی آن نیز همین رتبه را در بین وسایل ورزشی کسب کرده است. این رتبه بندی در بین وسایل ورزشی انجام شده است که ورزشکاران به راحتی بتوانند با دیدن این رتبه بندی تمام خصوصیات و اطلاعات دستگاه را با یک نگاه ساده متوجه شوند. دستگاه تردمیل همان طور که میدانید استفاده از آن بسیار راحت است و کافی است شما با فشار دادن دکمه START شروع به راه رفتن کنید. با فشار دادن سایر گزینه ها میتوانید به راحتی شیب و سرعت دستگاه را به دلخواه خودتان تنظیم کنید.برای اینکه ورزشی لذت بخش را با استفاده از تردمیل تجربه کنید ،میتوانید هدفونی را در گوش خود قرار دهید و علاوه بر راه رفتن یا حتی دویدن از گوش دادن به آهنگ مورد علاقه خود نیز لذت ببرید.

دومین وسیله ای که در اکثر باشگاه ها موجود است و ورزشکاران میتوانند از آن استفاده کنند استیرمیل"Star mill" است که درجه تاثیر A ،کارایی A- و قابلیت دسترسی A- را به خود اختصاص داده است. ورزش کردن با این دستگاه بسیار لذت بخش است به طوری که هر کس یک بار آن را امتحان کند، عاشق آن میشود. برای استفاده از این دستگاه باید به این نکته توجه داشته باشید که تمام وزنتان را روی دستگیره های این دستگاه نیندازید و فکر کنید کاملا از پله بالا میروید و این عمل را درست انجام دهید. کار کردن و بدنسازی با این دستگاه شدت و سختی کمتری دارد و در نتیجه قطعا کالری کمتری هم به هنگام کار با این دستگاه خواهید سوزاند.

سومین دستگاه روییگ "شبیه ساز قایقرانی" است که شاید همه باشگاه ها این دستگاه را نداشته باشند. این دستگاه یکی از بهترین روش هایی است که برای تمرینات قلبی و عروقی استفاده میشود. استفاده از دستگاه رویینگ احتیاج به قدرت زیادی دارد و تمام بدن برای انجام آن درگیر خواهد بود. شما با 10 دقیقه ورزش با این دستگاه انرژی زیادی را صرف خواهید کرد و کالری زیادی را میسوزانید. شاید اشکالی که بتوان به این دستگاه گرفت، آن باشد که ضعف حرکتی دارد که تاثیر آن را محدود میکند. با کشیدن دستگیره های این دستگاه به سمت بدن به راحتی میتوانید ماهیچه های سینه، شکم و بازوهایتان را درگیر ورزش کنید و آنها را تقویت نمایید که تقویت و ساخت این عضلات در بدنسازی شما موثر است.

چهارمین دستگاه، دستگاه دوچرخه Airdyne است که توانسته درجات تاثیر مفید: A،کارایی: B و قابلیت دردسترسی: B را دریافت کند. با یک بار استفاده و در واقع رکاب زدن با دوچرخه خواهید دید که این دستگاه نمیتواند تاثیر زیادی بر روی بدن و عضلات شما داشته باشد. البته هر چه شما سختتر پدال بزنید مقاومت عضلات شما خود به خود بیشتر خواهد شد. برای اینکه با استفاده از دوچرخه نتیجه بهتری بگیرید بهتر است بعد از هر 30 ثانیه تلاش سخت، 1 دقیقه استراحت کنید.

پنجمین دستگاهی که استفاده از آن به شما توصیه میشود، دوچرخه ثابت "اسپینینگ" است که تاثیر مثبت آن رتبه A، کارایی آن B و قابلیت دسترسی آن نیز رتبه A را به خود اختصاص داده است. این دستگاه گزینه بسیار خوبی برای انجام تمرینات قلبی و عروقی محسوب میشود. این دوچرخه طوری طراحی شده است که به راحتی میتواند حالت طبیعی تری از دوچرخه سواری معمولی را به نمایش در بیاورد و با تمرینات سخت یا حتی طولانی با شدت زیاد، میتوانید ماهیچه های پای خود را تقویت کنید. به یاد داشته باشید که شما به آسانی میتوانید این دستگاه را خریداری کنید در منزل و به صورت مدام از آن استفاده کنید و قدرت عضلات پای خود را نیز بیشتر افزایش دهید.

ششمین دستگاه ، دستگاه نردبان جکوب است که تاثیر مفید آن B، کارایی آن B- و قابلیت دسترسی آن C- تخمین زده شده است. استفاده از این دستگاه آنقدر آسان است که محال است با استفاده از آن به شما احساس خستگی دست دهد. با استفاده از این دستگاه شما بیشتر سرگرم میشوید تا احساس انجام دادن ورزش باشگاهی سختی به شما دست بدهد که خوشبختانه در اکثر باشگاه ها برای کم اهمیت بودن و کارایی کم که این دستگاه دارد کمتر دیده و استفاده میشود.

هفتمین دستگاه Skierg یا "شبیه سازی اسکی" که توانسته تاثیر مثبتB ، کارایی C و قابلیت D را از آن خود کند. این اسکی که به صورت ایستاده انجام میشود، بسیار مناسب بالاتنه و افزایش قدرت عضلانی این ناحیه میباشد. برای استفاده از این دستگاه کافی است زانوهایتان را کمی به جلو خم کنید و به حالت اسکوآت در بیاید. این تمرین میتواند به مقدار قابل توجهی ضربان قلبتان را افزایش دهد که برای سیستم قلبی و عروقی شما بسیار مناسب است.

هشتمین دستگاه Arc Trainer است که تاثیر مفید آن C، کارایی D و قابلیت دسترسی B را دارد. این دستگاه برای هر قد و وزنی مناسب نیست و اگر زانوهای شما دچار مشکل خاصی هم هست، اصلا نباید از آن استفاده کنید. جالب است که بدانید این دستگاه بدنتان را در حالت غیر طبیعی به حرکت در می آورد که چندان مناسب همه افراد نیست.نهمین دستگاه اپتیکال است که با مراجعه به باشگاه بدنسازی حتما آن را مشاهده خواهید کرد.رتبه بندی این دستگاه شامل ؛ تاثیر مفیدD، کارایی F و قابلیت دسترسی A میباشد.با استفاده از این دستگاه میتوانید تمرینی راحت و آسان داشته باشید و با انجام این تمرین مقدار خوبی از کالری و چربی بدنتان را به بسوزانید.

نتایج تحقیقات نشان داده است که اگر ورزشکار از چگونگی کارکرد دستگاهها ی ورزشی موجود در باشگاهها اطلاع داشته باشند و بتوانند کارایی آنها را با یکدیگر مقایسه کند، میتواند ورزش خوبی را تجربه کنند و در عین لذت بردن از ورزش ، بدن خود را به بهترین شکل ممکن عضلانی و تقویت کند.تحقیقات محققان نشان داده است که بهترین دستگاه ها برای تقویت سیستم قلبی و عروقی تردمیل، شبیه ساز اسکی و دستگاه رویینگ هستند که با بیشترین میزان مصرف انرژی در مقایسه با دیگر وسایل ها میتوانند ورزش هوازی خوبی را برای ما به ارمغان بیاورند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :