دوچرخه ثابت ایستاده بهتر است یا نشسته؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 12 : 8 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت نیز مانند هر وسیله ورزشی دیگری انواع مختلفی دارد و برای استفاده افراد با اهداف و شرایط مختلف ساخته می شود؛ بنابراین شما باید با توجه به شرایط جسمی خود و هدفتان از ورزش با دوچرخه ثابت، مناسب ترین گزینه را انتخاب نمایید.

دوچرخه سواری ورزشی ست که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و از کودکی مورد توجه بچه ها می باشد. اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا به دور از ترافیک موجود در خیابان و هوای آلوده به انجام ورزش دوچرخه سواری بپردازند.دوچرخه ثابت برای دستیابی به این هدف گزینه مناسبی ست و تمام فواید دوچرخه سواری در فضای بیرون را نیز دارد.دوچرخه ثابت علاوه بر اینکه یک وسیله ورزشی هوازی و مناسب برای کاهش وزن می باشد برای موارد درمانی و بازتوانی افراد نیز در برخی موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل تنوع زیادی که در انواع دوچرخه ثابت وجود دارد،برخی افراد که قصد خرید این وسیله ورزشی را دارند دچار سردرگمی شده و نمی توانند مورد مناسب را برای استفاده خود انتخاب نمایند.

همانگونه که قبلاً هم گفتیم دوچرخه ثابت یک وسیله ورزشی ایروبیک می باشد به همین علت هر بار استفاده از آن معمولاً بیشتر از 15 دقیقه به طول می انجامد. بنابراین انتخاب مناسب آن بسیار مورد اهمیت است تا کاربر هم بر روی آن احساس راحتی نماید و هم نیاز های ورزشی او را تامین نماید.دوچرخه ثابت به دو دسته اصلی دوچرخه ثابت اسپینینگ یا ایستاده و دوچرخه ثابت نشسته تقسیم می شوند.

در مدل ایستاده (اسپینینگ) دوچرخه ثابت ساختاری بسیار شبیه به دوچرخه واقعی دارد و در حالت کلی وضعیتی مشابه دوچرخه سواری ایجاد می کند. در این حالت بدن کاربر به شکل عمودی و کمر صاف می باشد از طریق استفاده از این مدل دوچرخه ثابت عضلات شکم نیز در این فعالیت شرکت کرده و ماهیچه های آن تقویت می شوند.

با استفاده از دوچرخه ثابت ایستاده شما می توانید همانند دوچرخه سواران حرفه ای به جای نشستن دائم بر روی زین گاهی به شکل ایستاده قرار بگیرید و مقداری به سمت جلو خم شوید و در این وضعیت رکاب بزنید به این ترتیب انرژی بیشتری مصرف می کنید،کالری بیشتری می سوزانید و بیش از حالت نشسته ماهیچه های شما تقویت می گردد.همچنین در طول تمرین با حرکت دادن کتف و شانه ها به سمت بالا و پایین عضلات این قسمت از بدن خود را در این فعالیت درگیر می کنید.

دوچرخه ثابتهای نشسته دارای صندلی پهنی هستند که نشستن بر روی آن بسیار راحتتر از مدل اسپینینگ می باشد. شما در این حالت می توانید به سادگی بر روی زین آن بنشینید و رکاب بزنید.استفاده از این مدل صندلی برای افرادی که دچار درد یا مشکلاتی در ناحیه کمر هستند و همچنین افراد مسن تر توصیه می شود و فشاری به کمر آنها وارد نمی کند.

اکثر دوچرخه های ثابت نشسته دارای یک صفحه نمایشگر هستند و شما می توانید از طریق آن مقدار مسافت، کالری مصرفی، تعداد ضربان قلب و مدت زمان تمرین خود را مشاهده کنید.برخی از انواع پیشرفته تر دارای تمرینات پیش فرض برای استفاده کاربر نیز می باشند.

بیشتر دوچرخه های اسپینینگ هم دارای این امکانات هستند.در هر صورت در هنگام خرید و انتخاب دوچرخه ثابت به تمام این موارد دقت کنید.توصیه ما به افراد جوان ، سالم و کسانی که مشکل جسمی خاصی ندارند استفاده از دوچرخه ثابت اسپینینگ می باشد زیرا کار با آن حرفه ای تر از انواع دوچرخه ثابت نشسته است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :