در هفته چند نوبت و چه مدت با تردمیل ورزش کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 12 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

به طور کلی در ورزش هوازی دامنه ضربان قلب باید 65 الی 80 درصد حداکثر ظرفیت باشد و این تمرینات باید در هر جلسه حداقل 20 دقیقه طول بکشد. چنانچه ضربان قلب به محدوده مورد نظر نرسد یا زمان تمرین کمتر از این مدت باشد، ورزش هوازی محسوب نمی شود.تردمیل یک دستگاه هوازی است؛ به همین خاطر تمرین بر روی این دستگاه باید بر مبنای تمرینات هوازی انجام بشود. حداقل جلسات هوازی در هفته 2 جلسه است که برای افراد نرمال مناسب می باشد؛ اما کسانی که با این گونه تمرینات قصد لاغری و چربی سوزی دارند می بایست 6 الی7 جلسه در هفته این گونه تمرینات را انجام بدهند و با گذشت زمان مدت جلسات تمرین را بیشتر کنند تا از ورزش نتیجه بگیرند.

مدت تمرین و سرعت دو مولفه ای هستند که سطح تمرین را تعیین می کنند؛ البته در این میان شیب دستگاه نیز به عنوان یک مقاومت برای افزایش سطح تمرین فاکتور حائز اهمیتی است که به تازه کارها، افراد سالخورده، افرادی که اضافه وزن زیادی دارند و کسانی که از آسیب دیدگی در نواحی زانو و کمر رنج می برند، توصیه نمی شود.همه افراد پیش از انجام تمرینات ورزشی باید بدن خود را گرم کنند؛ البته راه رفتن نوعی گرم کردن است که پیش از آغاز برنامه تمرینی می توانید آن را انجام بدهید.

تمرین بر روی تردمیل را می توانید به صورت تناوبی انجام بدهید؛ به این ترتیب که 1 الی 2 دقیقه با نهایت سرعت و توان خود بدوید و بعد 1 دقیقه آرام راه بروید تا ضربان قلب پایین بیاید؛ به طور کلی ضربان قلب برای تعیین سطح تمرین شاخص مهمی می باشد؛بیشترین کالری سوزی در بدن زمانی رخ می دهد که ضربان قلب حدود 70 درصد حداکثر ظرفیت باشد؛ برای محاسبه حداکثر ظرفیت ضربان قلب، عدد سن خود را از عدد 220 کم کنید.

ورزش هوازی عضله سازی می کند؛ البته این بدان معنی نیست که بدن شما مثل افرادی که با وزنه به تمرینات قدرتی می پردازند عضلانی و کات کرده بشود؛ این گونه تمرینات چربی ها را تبدیل به عضله می کند و بدن سفت تر و منظم تر می شود؛ عضلات بافت بسیار مفیدی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند؛ از طرفی بدن برای نگه داری عضلات کالری بیشتری می سوزاند؛ بنابراین هر چه عضلات بیشتری داشته باشید متناسب تر باقی می مانید.عضلات محکم و تقویت شده این مزیت را دارند که با گذشت زمان و در سنین پیری با استحکام بیشتری در کنار استخوان ها باقی می مانند؛ در نتیجه مواد مغذی بیشتری به استخوان ها می رسانند و از پوکی استخوان پیشگیری می شود.

ورزش هوازی در ایجاد سلامتی، تناسب اندام و روحیه خوب تاثیر به سزایی دارد؛ البته شما در صورتی به این اهداف دست پیدا می کنید که تمرینات خود را به صورت منظم و مستمر انجام بدهید. پس از پایان برنامه تمرینی مدتی بر روی تردمیل راه بروید و بعد از پایین آمدن از دستگاه حرکات کششی انجام بدهید؛ با این کار هم بدن سرد می شود و هم بازدهی تمرین افزایش می یابد؛ حرکات کششی بعد از ورزش هوازی در حالی که بدن هنوز گرم است، باعث می شود بدن فرم بهتری بگیرد.

گوش دادن به موسیقی در هنگام انجام این گونه تمرینات یک ضرورت است؛ موسیقی پرضرب سرعت را افزایش می دهد و باعث می شود مدت بیشتری بتوانید به تمرین ادامه بدهید؛ در واقع موزیک یک محرک است که بدن را به فعالیت بیشتر وامی دارد.سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ کسانی که تازه ورزش را شروع کرده اند معمولاً از آمادگی جسمانی مناسبی برخوادار نیستند؛ این افرد بهتر است بیشتر راه بروند و زمان کمتری به دویدن بپردازند و با گذشت زمان مدت راه رفتن خود را کمتر کرده و بیشتر بدوند.

یک فرد معمولی در 1 ساعت پیاده روی می تواند حدود 300 کالری بسوزاند؛ در حالی که اگر مدتی از این زمان را به دویدن اختصاص بدهد کالری بیشتری از دست خواهد داد. یکی از مزایای مهم دستگاه های هوازی مانند تردمیل این است که نمایشگر این دستگاه ها اطلاعات بسیار مهمی مانند مدت تمرین، کالری مصرف شده، مسافت طی شده و ضربان قلب کاربر را نشان می دهد؛ ورزشکار توسط این اطلاعات در حین تمرین از وضعیت عمومی خود آگاه شده و می تواند یک الگو مناسب ورزشی را طراحی کند و بر اساس آن پیش برود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :