توصیه هایی برای استفاده بهتر از دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 23 شهریور 1395 در ساعت 11 : 4 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه ثابت یکی از دستگاههای بدنسازی فیتنس می باشد که از سالها پیش در سالنهای ورزشی و باشگاههای بدنسازی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی انواعی پیشرفته از آن به بازار عرضه شده است که دارای امکانات و کارایی های زیادی می باشد.دوچرخه ثابت به صورت گسترده در بسیاری از منازل استفاده می شود تا افراد به شیوه ای ساده و در دسترس بتوانند به ورزش کردن بپردازند.

استفاده از دوچرخه ثابت برای افرادی که در ناحیه زانو دچار مشکلاتی هستند یا به دلیل برخی از بیماری ها عدم تعادل دارند مانعی ندارد و چون در مقایسه با تردمیل و الپتیکال فشار کمتری به بدن وارد می کند به مفاصل و زانوها آسیبی نمی رساند.

نکات ساده ای وجود دارد که در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت باید به آن توجه کرد در زیر به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

زمانی که دوچرخه ثابت می خرید قبل از استفاده باید آن را به گونه ای مناسب با وضعیت بدنی خود تنظیم کنید،می توانید نحوه صحیح تنظیم دستگاه را از فروشنده یا یک مربی ورزشی بپرسید.اما در حالت کلی باید فاصله زین از دسته ها به گونه ای باشد که نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور قرار گیرد و شما در آن وضعیت احساس راحتی کنید، همچنین پس از تنظیم پاهای شما به نحوی بر روی رکاب باشد که نه خیلی خم و نه خیلی کشیده شود.بهترین وضعیت تنظیم دستگاه زمانی ست که شما در آن حالت احساس راحتی داشته باشید.همچنین زین دوچرخه نباید از هیچ طرفی دارای شیب زیاد باشد زیرا در صورت رعایت نکردن این نکته بر کشاله ران یا شانه و بازو فشار وارد می کند.

ارتفاع زین دوچرخه باید به اندازه ای باشد که زانو مقدار کمی خم باشد.اگر ارتفاع نیز خیلی بالا قرار گیرد به کشاله ران فشار آمده و موجب گرفتگی و اسپاسم آن می شود.

هنگام خرید دوچرخه به مکانی که می خواهید آن را قرار دهید توجه کنید و بر همین اساس ابعاد دستگاه را انتخاب کنید.زیرا دوچرخه ثابت باید در فضایی قرار گیرد تا به راحتی قابل استفاده و از هر طرف باز باشد و هنگام سوار یا پیاده شدن از آن مشکلی ایجاد نکند.

باید بیاموزید که به روشی صحیح بر روی دوچرخه ثابت بنشینید زیرا این کار تاثیر مستقیمی بر راندمان ورزش شما دارد و باعث می شود دیرتر احساس خستگی کنید.هنگام پدال زدن از فشار به قسمت فوقانی بدن خود بپرهیزید و آن را شل نگه دارید و عضلات شکم را برای محافظت از کمرتان به کار گیرید.

زمان خرید دوچرخه ثابت حتماً دفترچه راهنمای آن را از فروشنده تحویل بگیرید. با استفاده از آن می توانید روش صحیح تنظیم دستگاه را یاد گرفته و کارایی ها و شیوه صحیح استفاده از آن را بطور کامل بیاموزید.

همیشه در آغاز تمرین بدن خود را گرم کنید و برای انجام یک تمرین با شدت عجله نکنید به این طریق بدن شما از آسیب دیدگی حفظ می شود.می توانید کم کم شدت تمرین خود را بالا ببرید.درانتها نیز برای سرد کردن بدن خود چند دقیقه ای به آهستگی رکاب بزنید یا از حرکات کششی آهسته استفاده کنید.

استفاده از زین های ژلاتینی برای راحتی بیشتر به شما توصیه می شود.
برای اینکه با استفاده از دوچرخه ثابت به هدف خود برسید باید به طور دائم و با برنامه ریزی از آن استفاده کنید و ورزش با آن را جزء برنامه زندگی خود قرار دهید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :