تناسب اندام با ورزش هوازی و تغذیه مناسب

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 44 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تقریباً همه مردم در هر سن و سالی که هستند علاقه دارند کمری باریک و شکمی تخت داشته باشند؛ پزشکان و متخصصین ورزش برای دستیابی به این هدف رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش را توصیه می کنند.انجام تمرینات هوازی به صورت روزانه و منظم یکی از راه های تناسب اندام به شمار می آید و بدون آن کاهش وزن میسر نیست. افرادی که مایل هستند چربی های پهلو خود را آب کنند و شکم صافی داشته باشند، می بایست حداقل روزانه 30 دقیقه برای انجام ورزش هوازی وقت بگذارند.

دویدن، راه رفتن سریع، شنا، تنیس، دوچرخه سواری، اسکیت و... ورزش های هوازی محسوب می شوند که در مدت زمان نسبتاً طولانی و با شدت متوسط انجام می گیرند. کسانی که فرصت لازم برای رفتن به پارک و سالن های ورزشی را ندارند می توانند با تهیه دستگاه های هوازی خانگی مانند تردمیل ورزش را برای خود و سایر افراد خانواده قابل دسترسی کنند.البته تحقیقات نشان داده وقتی ورزش با پرخوری همراه باشد نتیجه برعکس خواهد شد؛ یعنی فرد به جای آن که وزن از دست بدهد چاق تر می شود؛ در نتیجه رعایت یک رژیم غذایی مناسب همراه با ورزش ضروری می باشد.

خوردن سبزیجات تازه و میوه باعث می شود بدن انسان کمتر چربی جذب کند؛ همچنین نان هایی که با آرد سبوس دار پخت می شوند بسیار سالم تر از نان های سفید و بدون سبوس هستند؛ گرچه میوه هایی مانند هندوانه، موز، خرمالو و... قند فراوانی دارند و آن ها نیز باید کمتر مورد استفاده قرار داد. هرگاه بتوانید 700 کالری از کالری هایی که روزانه دریافت می کردید کاهش بدهید، در هر ماه بیشتر از 1 کیلوگرم وزن از دست خواهید داد. بهتر است نصف این کالری ها را با ورزش بسوزانید و نیم دیگر را با رژیم غذایی کم کنید؛ به هر حال برای داشتن اندام متناسب و زیبا باید روش زندگی خود را تغییر بدهید.

آب و مایعات به اندازه کافی بنوشید؛ نوشیدن آب کافی به بهبود متابولیسم کمک می کند؛ در ضمن اگر به اندازه آب بنوشید مو و پوست بهتری خواهید داشت که زیبایی شما را افزایش می دهد. یک راهکار موثربرای داشتن کمری باریک و شکمی صاف این است که خوردنی های سالم را با خوراکی های چرب و پرکالری جایگزین کنید. مواد کم کالری، سالم و فیبردار بخورید تا هر چه سریع تر به نتایج مطلوب برسید.

یکی از شیوه هایی که می توانید توسط آن کمر باریک تری داشته باشید این است که قسمت بالاتنه یعنی سینه ها و شانه های خود را با ورزش درشت تر کنید؛ این روش برای کسانی خوب است که بالاتنه ای کوچک دارند.خوب است بدانید پوشیدن برخی از لباس ها در چاق و لاغر دیده شدن افراد تاثیر دارد؛ عموماً پوشیدن تونیک های باریک و بلند فرد را لاغرتر نشان می دهد. لباس هایی به تن کنید که کمر باریکی دارند و روی آن کمربند بسته می شود.

اگر واقعاً تمایل دارید شکم کوچکی داشته باشید باید تلاش کنید عوامل استرس زا را از زندگی خود حذف کنید؛ زیرا استرس موجب ترشح هورمون کورتیزول می شود و کورتیزول یکی از دلائل چاقی مخصوصاً در نواحی شکم و اطراف آن است؛ البته پرداختن به ورزش های هوازی به کاهش استرس کمک می کند، به طوری که بعضی از مربیان ورزشی باور دارند دویدن به اندازه ورزش یوگا به فرد آرامش می بخشد.

خواب کافی در زمان مناسب نیز منجر به داشتن تناسب اندام می شود. افرادی که کم می خوابند انرژی کمتری دارند و زودتر احساس بی حالی می کنند؛ به همین سبب سعی می کنند با خوردن مواد غذایی انرژی به دست بیاورند؛ در حالی که برای تامین انرژی مورد نیاز باید بیشتر بخوابند. یک انسان معمولی باید در شبانه روز 7 الی 8 ساعت بخوابد. نیم ساعت پیش از خواب با ابزارهایی مانند گوشی تلفن همراه، رایانه، تبلت و... کار نکنید؛ چون بدن برای خوابیدن به تاریکی نیاز دارد و این دستگاه ها نور زیادی وارد چشم می کنند که خواب را مختل می سازد.

برای این که اندام متناسبی داشته باشید تعداد وعده های غذایی خود بیشتر کنید و در هر وعده کمتر غذا بخورید؛ این کار سوخت و ساز را افزایش می دهد و قند خون نیز کنترل می شود. نوشیدن چای سبز نیز در از بین بردن چربی های شکم تاثیر گذار است؛ چای سبز سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و دفع چربی ها را سریع تر می کند.

حتماً مصرف نمک را به حداقل برسانید؛ استفاده از نمک زیاد بر روی سلامتی تاثیر منفی دارد و سبب بسیاری از بیماری ها و ناراحتی ها می شود؛ اگر مصرف نمک را کاهش بدهید و آب بیشتری بنوشید سموم بدن دفع خواهند شد و سریع تر وزن از دست می دهید.مصرف برخی از خوراکی ها مانند سیب با پوست، بلوبری، جو، عدس، انار، فلفل چیلی، بذر کتان، قارچ، زغال اخته، روغن زیتون و بادام به لاغر شدن کمک می کند؛ این مواد خوارکی را در برنامه غذایی خود جا بدهید و با انجام تمرینات ورزشی منظم از زیبایی و سلامتی بیشتر لذت ببرید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :