تناسب اندام با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 25 شهریور 1395 در ساعت 9 : 44 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دوچرخه سواری یک ورزش هوازی بسیار مفید است که به تناسب اندام کمک می کند؛ اما بسیاری از افراد فرصت ندارند که چند روز در هفته برای انجام این ورزش به محیط مناسب بروند و از این تمرین محروم می مانند؛ به همین دلیل سازندگان تجهیزات ورزشی کوشیدند وسیله ای بسازند که بدون نیاز به فضای بزرگ این ورزش را شبیه سازی کند. دوچرخه ثابت دستگاهی است که می توان بر روی آن به انجام ورزش دوچرخه سواری پرداخت، با این تفاوت که با آن جا به جایی اتفاق نمی افتد و در محیط کوچک منزل و باشگاه نیز قایل اجرا می باشد.

دوچرخه ثابت یا اسپینیگ، همانند دوچرخه متحرک سبب تقویت و به کارگیری عضلات چهار سر ران، ساق پا لگن و اندام تحتانی می شود و چربی های اضافه در نواحی شکم و پهلو ها را ازبین می برد. به طور کلی ورزش هوازی سبب می شود اکسیژن بیشتری به بافت ها برسد و با تقویت سیستم گردش خون، وضعیت قلبی- عروقی را بهبود بخشیده و سبب پایین آمدن فشار خون می شود.

تمرین با دوچرخه ثابت یک ورزش کم برخورد است که فشارزیادی به عضلات و ماهیچه های کاربر وارد نمی کند. این دستگاه برای کسانی که در ناحیه زانو با ضعف و درد مواجه هستند، بسیار مفید می باشد.

دوچرخه ثابت برای همه افراد در هر سنی و هر شرایط بدنی، قابل استفاده است و همه اعضای خانواده می توانند با آن به ورزش بپردازند. بر روی این وسیله، ورزشکار می تواند مقاومت را افزایش داده و با تغییر نحوه قرار گرفتن خود از حالت نشسته به حالت ایستاده بر روی عضلات مختلف متمرکز بشود.

در هنگام رکاب زدن با دوچرخه ثابت باید شکم خود را به داخل بدهید و بالا تنه را شل نگه دارید. اگر ران های شما با نشستن بر روی زین، با وجود تنظیمات دقیق اذیت می شوند، می بایست شورت بالشتک دار بپوشید.

تنظیم دقیق دوچرخه ثابت، برای قد و قامت ورزشکار اهمیت فراوانی دارد؛ چون در غیر این صورت ممکن است به قسمت های مختلف بدن فشار وارد بشود؛ خستگی زود و درد، اثرات ناشی از این فشار می باشد.

با 40 دقیقه تمرین بر روی دوچرخه ثابت می توانید حدود 500 کالری بسوزانید. انجام این ورزش حتی کالری سوزی در زمان استراحت را نیز می افزاید. در هنگام ورزش عرق زیادی با فشار از سطح پوست به بیرون می زند که همراه خود تمام مواد سمی، سلول های مرده و جوش های سرسیاه را از منفذها خارج می کند؛ به همین علت وقتی پس از تمرین با آب خنک پوست صورت را می شویید، حس می کنید پوست تان بهتر شده است. ورزش بدن را جوان می کند و بسیاری از اختلالات روانی مانند افسردگی، کم خوابی، اشتهای کاذب و... را ازبین می برد.

برای افرادی که به دلیل کم توانی عضلات پا قادر به دویدن یا پیاده روی های طولانی مدت نیستند، ورزش با اسپینینگ بهترین جایگزین می باشد. کاهش وزن به مهارت و قدرت فرد در هنگام انجام تمرینات ورزشی بستگی دارد و سطح ورزش را آمادگی جسمانی ورزشکار تعیین می کند. فعالیت بیشتر آمادگی جسمانی را افزایش می دهد. تناسب اندام، حاصل ایجاد تعادل بین کالری به دست آمده و کالری سوزانده شده است. وقتی شما بیش از آنچه کالری به دست می آورید، کالری از دست بدهید، تعادلی کالریکی منفی ایجاد می شود و کاهش ورن اتفاق می افتد. هر فرد روزانه حدود 3000 کالری برای زنده ماندن و انجام فعالیت های روزمره نیاز دارد و اگر در کنار یک رژیم غذایی مناسب بتوانید روزانه با ورزش 500 کالری اضافه تر بسوزانید، طی زمان نه چندان طولانی، تغییرات چشمگیری در بدن خود حس خواهید کرد.

بعضی از خانم ها با این تصور که ورزش سبب می شود بدن مردانه و عضلانی پیدا کنند از ورزش اجتناب می وزند؛ در حالی که این تصور اشتباه است. به دلیل اختلاف هورمونی میان زنان و مردان، بدن خانم ها با ورزش و حتی بالا بردن مقاومت دستگاه های ورزشی چندان عضلانی نمی شود؛ بلکه فقط سفت تر خواهد شد.

کسانی که با ورزش هدف لاغری و تناسب اندام را دنبال می کنند، باید 4 الی 5 جلسه در هفته به ورزش بپردازند و در هر جلسه بیش از 40 دقیقه تمرین داشته باشند. تمرینات منظم و مستمر در این زمینه کارساز هستند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :