تمرین هوازی با اسکی فضایی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

ورزش هوازی بهترین فعالیت بدنی برای چربی سوزی و کاهش وزن است؛ این گونه تمرینات در مدت زمان نسبتاً طولانی و شدت متوسط انجام می شود؛ در حین ورزش ضربان قلب بالا رفته و اکسیژن بیشتری به بافت های سراسر بدن می رسد؛ در نتیجه سوخت و ساز افزایش پیدا کرده و چربی سوزی رخ می دهد؛ در صورتی که ورزش هوازی به روش صحیح و اصولی انجام بشود تا ساعت ها پس از ورزش چربی سوزی همچنان ادامه خواهد داشت.

امروزه به دلیل این که اغلب مردم فرصت کافی برای رفتن به فضای آزاد و حتی باشگاه های ورزشی را ندارند، ورزش با دستگاه های هوازی خانگی بسیار متداول شده است. اسکی فضایی، اسپینینگ و تردمیل مشهورترین و پرطرفدارترین دستگاه های هوازی است که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

در این مقاله در مورد انجام ورزش هوازی توسط الپتیکال و یا همان اسکی فضایی بحث می کنیم؛ اسکی فضایی یک دستگاه بدون برخورد محسوب می شود که در هنگام استفاده از آن پاها با ضربات شدید با زمین برخورد ندارند و در تمام مدت پدال ها از حرکات ورزشکار حمایت می کنند؛ بنابراین این دستگاه برای افراد تازه کار، کسانی که زانو و مفاصل آسیب دیده دارند، افراد مسن و برای کسانی از مشکلات قلبی- عروقی رنج می برند بسیار مناسب می باشد.

در هنگام انجام تمرینات هوازی، ضربان قلب باید به 65 الی 85 درصد حداکثر ظرفیت خود برسد و بیشترین چربی سوزی زمانی رخ می دهد که ضربان قلب حدود 75 درصد حداکثر ظرفیت باشد. در 20 دقیقه اول تمرین بدن فقط قندهای موجود را می سوزاند و پس از پایان یافتن ذخایر قندی به سراغ سلول های چربی می رود؛ بنابراین ورزش هوازی موثر برای چربی سوزی می بایست بیش از 20 دقیقه طول بکشد.

یکی از مزیت های اسکی فضایی این است که با گرفتن دسته های متحرک آن در حین ورزش تمام بدن وارد تمرین می شود و تناسب اندام در همه قسمت ها اتفاق می افتد.بهترین تمرین به ورزشی گفته می شود که عضلات بزرگ و اصلی بدن را درگیر کند؛ با گرفتن دسته های الپتیکال علاوه بر این که قسمت پایین تنه و میان تنه را به حرکت درمی آورید، اندام فوقانی مانند کتف ها، زیر بغل، شانه ها و بازوها نیز در تمرین شرکت می کنند.

زمانی که با ورزش هوازی اکسیژن بیشتری وارد بدن می شود، مغز نیز مانند سایر بخش های بدن، اکسیژن تازه دریافت می کند؛ در نتیجه ذهن شفاف شده و حافظه تقویت می شود؛ از طرفی پس از 30 دقیقه تمرین هورمون هایی مانند اندروفین از مغز آزاد می شوند که باعث نشاط و شادابی شده و افسردگی را از میان می برند؛ به همین علت اکثر مردم به ورزش با این دستگاه هوازی اعتیاد پیدا می کنند و این یک اعتیاد مثبت است؛ عادت به ورزش از بهترین عاداتی است که انسان می تواند داشته باشد.

انجام تمرینات هوازی وضعیت عضله و عملکرد دستگاه قلبی- عروقی را بهبود می بخشند؛ به طوری که ساختار قلب به طور کلی تغییر کرده و حتی بیماری های مادرزادی و ژنتیکی این ناحیه از بین می روند. مدت هاست که دانشمندان پی بردند؛ تغییر سبک زندگی و داشتن فعالیت ورزشی مناسب می تواند نسل را اصلاح کند و سلامتی را به صورت ارثی برای نسل های بعدی به جا بگذارد.

به طور کلی ورزش و به خصوص ورزش هوازی منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود؛ چون علاوه بر ترشح هورمون هایی که گفته شد، ورزش باعث می شود فرد رضایت بیشتری از شکل بدن خود داشته باشد؛ رضایت از فرم اندام اعتماد به نفس را بالا برده و موجب می شود انسان اجتماعی تر بشود.

امروزه اغلب جوامع برای کسانی که اندام ورزیده و خوش فرمی دارند ارزش بیشتری قائل هستند و این مسئله سبب می شود این افراد در روابط اجتماعی خود موفق تر بوده و موقعیت های شغلی بهتری به دست بیاورند.الپتیکال دستگاهی است که به همه قسمت های بدن بخصوص پایین تنه فرم زیبایی می دهد؛ کسانی که با این دستگاه به صورت روزانه و منظم تمرین انجام می دهند پس از گذشت چند ماه تغییرات قابل ملاحظه ای در اندام خود مشاهده می کنند و متوجه می شوند لباس بهتر بر روی تنشان می نشیند.

زمانی که در جوانی و حتی میان سالی به ورزش می پرادزید در واقع بدن خود را برای سنین کهنسالی بیمه می کنید؛ ورزش باعث می شود عضلات بیشتری بسازید؛ عضلات بافت مهمی هستند که انرژی بدن را تامین می کنند و باعث می شوند سوخت و ساز افزایش پیدا کند؛ ضمن این که با وجود عضلات مستحکم در کنار استخوان ها اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به استخوان ها می رسد و تراکم استخوان ها دیرتر از بین می رود؛ در نتیجه فرد به بیماری پوکی استخوان مبتلا نمی شود و از عوارض آن در امان می ماند.

مقاومت الپتیکال در برابر پدال زدن قابل تنظیم است، با افزایش 3 فاکتور سرعت، زمان و مقاومت می توان سطح تمرین را افزایش داد؛ سطح تمرین به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد؛ با گذشت زمان می بایست برنامه ورزشی خود را تغییر داده و تمرینات سطح بالاتری انجام بدهید تا یکنواختی تمرین باعث نشود بدن در برابر کاهش وزن مقاوم بشود.الپتیکال یک دستگاه منحصر به فرد است که پیاده روی با سرعت متوسط را شبیه سازی می کند؛ پس از انجام تمرین با این دستگاه به زمان زیادی برای ریکاوری نیاز ندارید؛ بنابراین با این وسیله می توان به صورت روزانه تمرین ورزشی انجام داد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :