تاثیر دوچرخه ثابت بر پاها

2 / 10
از 2 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | پنجشنبه 4 آذر 1395 در ساعت 11 : 57 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

برخی از افراد تصور می کنند اگر مدت طولانی بر روی دوچرخه ثابت رکاب بزنند، پاها و باسن شان بزرگ تر می شود؛ اما این باور اشتباه است. با دیدن اندام قهرمانان ورزش دوچرخه سواری متوجه خواهید شد که بسیار متناسب و خوش اندام هستند.

پهنا و شکل لگن یک ویژگی تیپی است که به وراثت مربوط می شود و همه افراد نمی توانند با ورزش و رژیم غذایی اندام ترکه ای داشته باشند؛ ولیکن ورزش به متناسب شدن اندام و فرم گرفتن پاها کمک کرده و باعث می شود فرد خوش اندام تر به نظر برسد.

اگر در حین رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت مقاومت دستگاه را افزایش بدهیم، درست مانند زمانی که وزنه به پاهای خود بسته ایم، ساق پا، ران، باسن و سایر اندام تحتانی عضلانی تر می شوند. البته بدن خانم ها به دلیل اختلاف هورمونی با بدن مردان، هرگز مانند مردان عضله ای و چند تکه نمی شود. عضلات بانوان در اثر ورزش منظم و سفت خواهد شد.

افراد چاق نباید با وزنه یا مقاومت بالا تمرین انجام بدهند چون این کار چربی های بدن را تبدیل به عضله کرده و بدن حجیم باقی می ماند. کسانی که از ورزش هدف لاغر را دنبال می کنند، بهتر است قبل از کاهش وزن اولیه تمرینات سرعتی را به روش تناوبی انجام بدهند؛ یعنی 2 الی 3 دقیقه با نهایت توان خود سریع رکاب بزنند و 1 دقیقه با آهسته رکاب زدن، به استراحت فعال بپردازند؛ می توانند در این یک دقیقه به حالت معکوس رکاب بزنند. رکاب زدن معکوس عضلات پشت پا را بیشتر درگیر می کند.

در حین ورزش با دوچرخه ثابت عضلات بالاتنه را نیز وارد تمرین کنید؛ به این ترتیب که کمی به جلو خم شده و هماهنگ با حرکات پا شانه ها و کتف را به عقب و جلو ببرید، این کار سبب تقویت عضلات قفسه سینه خواهد شد.

تمرینات صحیح و اصولی توده چربی را سوزانده و بافت عضلانی را جایگزین می کند. وقتی پاها به اندازه دلخواه لاغر شدند، می توانید با افزایش مقاوت دستگاه ماهیچه ها را سفت تر کرده و عضلات را تقویت نمایید. اغلب دوچرخه های ثابت به صورت مگنتی عمل کرده و مقاومت آن ها تا 8 درجه قابل افزایش می باشد. بر روی دوچرخه دثابت با افزایش 3 فاکتور سرعت، زمان و مقاومت می توان بر شدت تمرینات افزود. شدت تمرن به آمادگی جسمانی فرد بستگی دارد. هر چه بیشتر ورزش کنیم از آمادگی جسمانی بالاتری برخودار خواهیم شد. انجام تمرینات هوازی برای کاهش وزن و تناسب اندام بسیار مفید هستند. زیرا این تمرینات مانند ورزش ایروبیک اکسیژن رسانی به بدن را بیشتر کرده و باعث افزایش سوخت و ساز می شوند.

اگر بر روی دوچرخه ثابت به یک موسیقی پر انرژی گوش بدهید و سعی کنید هماهنگ با ریتم موزیک رکاب بزنید، از مزایای ورزش ایروبیک بهره مند خواهید شد. در 15 الی 20 دقیقه اول ورزش، بدن فقط قند می سوزاند و پس از آن برای تامین انرژی به سراغ سلول های چربی خواهد رفت، به همین علت تمرین چربی سوزی می بایست حدود 40 دقیقه ادامه پیدا کند.

ورزش وقتی موثر واقع خواهد شد که بخشی از زندگی روزمره باشد و در هفته 3 الی 5 جلسه به انجام آن بپردازیم. رکاب زدن با دوچرخه ثابت هم می تواند یک تمرین قدرتی باشد و هم تمرین استقامتی؛ ورزشکاران بر اساس نیاز و هدف خود می توانند این دستگاه ورزشی را به کار بگیرند.

البته ورزش همواره می بایست با یک رژیم غذایی مناسب همراه باشد. در غیر این صورت نتایج مطلوبی به همراه ندارد. رژیم غذایی سخت و بسیار کم کالری بافت عضلانی بدن را از بین می برد؛ در حالی که عضلات بافت ارزشمندی هستند و انرژی بدن را تامین می کنند. هرچه بدن فرد عضلانی تر باشد سوخت و ساخت بیشتر می شود و تناسب اندام سریع تر اتفاق می افتد؛ در واقع تناسب اندام، سبب تناسب اندام بیشتر می شود. ضمن اینکه با ورزش می توانیم تا حدودی کاهش وزن را در نواحی مورد نظر متمرکز کنیم و در اصطلاح لاغری موضعی انجام بدهیم.

گرچه در هنگام چربی سوزی، بدن از همه قسمت ها به یک اندازه کالری می گیرد؛ ولی حرکات ورزشی سبب می شود عضلات درگیر عضلانی تر شده و برای چربی سوزی داوطلب بشوند. به همین علت لاغری موضعی با ورزش تا حدودی امکان پذیر است.

رکاب زدن با دوچرخه ثابت سبب ایجاد کشیدگی در عضلات شکم و باسن شده و به این نواحی شکل می دهد؛ اگر مایل به آب کردن چربی های شکم هستید، بعد از تمرین با دوچرخه ثابت، وقتی هنوز بدن گرم است، تا آن جا که می توانید ورزش دراز و نشست انجام بدهید. برخلاف تصور عموم مردم ورزش قدرتی داراز و نشست کاری برای لاغری انجام نمی دهد؛ اما منجر به سفت شدن عضلات شکم شده و عضلات را صاف نگه می دارد و شکم تخت می شود. این ورزش بعد از تمرینات هوازی اثر بخش می باشد.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :