بهبود مصدومیت ها با اسکی فضایی

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | یکشنبه 11 تير 1396 در ساعت 14 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اغلب ما وقتی با مصدومیت مواجه می شویم اولین راهی که به ذهنمان می رسد این است که بیشتر استراحت کنیم تا زودتر خوب بشویم؛ مخصوصاً اگر این آسیب دیدگی در ناحیه زانو و کمر باشد؛ ولی امروزه همه ورزشکاران حرفه ای می دانند برای توان بخشی و تقویت مصدومیت باید به استراحت فعال بپردازند؛ یعنی تمرینات سبک انجام بدهند تا بتوانند شرایط فیزیکی و روحی خود را بهبود ببخشید.

تحقیقات اخیر نشان داده وقتی فرد دچار آسیب فیزیکی می شود و چند روز نمی تواند فعالیت بدنی داشته باشد؛ سطح هورمون هایی که خلق و خو را بهتر می کنند مانند اندروفین به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند؛ به همین علت فرد بدخلق و عصبی خواهد شد؛ بنابراین باید بعد از این مدت باد تمرینات خود را در سطح ملایم به طوری که به ناحیه آسیب دیده فشار زیادی وارد نشود آغاز کند؛ این کار روند بهبود را تسریع می کند.

در میان دستگاه های ورزشی گوناگونی که وجود دارند؛ الپتیکال دستگاهی است که توسط آن می توان تمرینات کم شدت انجام داد و فشاری به مفاصل وارد نشود؛ این وسیله یک دستگاه بدون برخورد محسوب می شود؛ چون در تمام مدت تمرین دستگاه از حرکات بدن پشتبانی می کند؛ البته پزشک باید استفاده از این دستگاه را تایید کند.

در هنگام دویدن و راه رفتن معمولاً استرس زیادی به مفاصل زانو و حتی کمر می شود؛ اما اسکی فضایی به دلیل نوع حرکت خود از هر نوع ضربه ای پیشگیری می کند؛ در هنگام تمرین با این دستگاه هیچ فشار منفی به زانو ها وارد نمی شود؛ چون پاها همواره بر روی سطح پدال قرار دارند؛ ضمن این که حرکات در حالت ایستاده انجام می شوند؛ این ویژگی ها الپتیکال را از سایر دستگاه های هوازی متمایز کرده است.اغلب مصدومیت ها به این دلیل اتفاق می افتد که فرد عضلات چهارسر ضعیفی دارد؛ اسکی فضایی به تقویت این ماهیچه ها کمک به سزایی می کند و موجب حفظ انحنای طبیعی کمر می شود.

حرکت پدال ها یک چرخش بیضی شکل و طبیعی به پاها می دهد که نقش مهمی در انعطاف پذیری بیشتر بدن دارد و باعث خمیدگی طبیعی زانوها و آرنج می شود. انجام تمرین با اسکی فضایی کمترین استرس ممکن را به زانوها و کمر وارد می کند.اغلب الپتیکال ها علاوه بر دسته ثابت دو دسته متحرک نیز دارند که گرفتن دسته های متحرک به نوعی ورزش اسکی سواری را شبیه سازی می کند و به کاربر اجازه می دهد هم زمان با پاها دست ها و بالاتنه خود را به حرکت در بیاورد و کل بدن وارد تمرین بشود.

بیشتر اسکی فضایی ها این قابلیت را دارند که در جهت معکوس نیز بتوان آن ها را به حرکت درآورد؛ این ویژگی به تقویت عضلات دوقلو پشت ساق و عضله همسترینگ منجر می شود؛ برای افزایش کیفیت تمرین با این دستگاه و توان بخشی بیشتر باید مراقب فرم بدن خود در حین تمرین باشید و حالت طبیعی بدن خود را حفظ کنید؛ در غیر این صورت ممکن است با مصدومیت بیشتر مواجه بشوید.

بیشترین طول قدم ها بر روی این دستگاه 19.5 الی 20.5 اینچ می باشد که قابل تنظیم است؛ به طول قدم های خود دقت داشته باشد و سعی کنید طول قدم ها تا اندازه ای باشد که فشار زیادی به نواحی آسیب دیده وارد نشود. در صورتی که دچار آسیب های کمری شده اید الپتیکالی انتخاب نمایید که فاصله بین پدال های آن کم باشد.

به سرعت و شیب پدال ها نیز توجه داشته باشید؛ اگر سرعت دستگاه زیاد باشد باید آن را تنظیم کنید؛ چون زمانی که سرعت زیاد باشد عضلات قوزک پا نیز درگیر می شوند و اگر سرعت بیش از اندازه زیاد باشد احتمال ساییدگی زانو و مفاصل ران وجود دارد.اسکی فضایی باعث ایجاد هماهنگی میان حرکات دست ها و پاها می شود و طریقه دویدن و راه رفتن شما را اصلاح می کند.

اسکی فضایی هیچ چرخشی در زانو به وجود نمی آورد؛ به همین علت برای این که ناراحتی و درد بر روی زانوها ایجاد نشود بهترین گزینه به شمار می آید و این به دلیل مسیر بیضی شکلی است که پدال ها طی می کنند؛ در صورتی که روی این دستگاه احساس ناراحتی و درد می کنید، مربوط به فرم نادرست بدنتان می شود و با مدل دستگاه ارتباطی ندارد؛ اگر به دلیل مصدومیت و درد نمی توانید فرم طبیعی بدن خود را حفظ کنید، تمرینات را به تاخیر بیندازید تا از شدت مصدومیت کاسته بشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :