بدنسازی با دوچرخه ثابت

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 10 اسفند 1395 در ساعت 15 : 43 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از قدیمی ترین دستگاه های هوازی دوچرخه ثابت است که تقریبا در همه سالن های ورزشی وجود دارد. با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های ورزشی متعددی طراحی و ساخته شده اند که توانسته اند طرفداران زیادی پیدا کنند و اکثر مردم برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری مورد نظر خود به سراغ این دستگاه های قدیمی می روند.

اگر هدف شما از انجام دادن ورزش رسیدن به تناسب اندام و لاغری می باشد، بهتر است برای اینکه بتوانید زودتر به هدف خود برسید از یک برنامه اصولی و دقیق استفاده کنید و در ابتدا روش استفاده صحیح از دستگاه را بدانید و بعد شروع به انجام دادن تمرین کنید.دستگاه ورزشی هوازی دوچرخه ثابت برای افرادی که آسیب دیدگی دارند و از اضافه وزن نیز رنج می برند، بسیار مناسب است.

تمرینات ورزشی خود را به صورت منظم و مستمر انجام بدهید. با تهیه دوچرخه ثابتی در خانه می توانید در هر زمان از دستگاه استفاده کنید و دیگر نگران نامساعد بودن آب و هوا و شلوغی بیرون نباشید و از مزیت ها ی ورزش بهره مند شوید.انجام تمرینات با دوچرخه ثابت بسیار آسان است و با هر سن و سالی که باشید می توانید به آسانی از این دستگاه استفاده کنید.

دوچرخه ثابت انواع زیادی دارد و قبل از خرید دستگاه باید با انواع آن آشنا شوید و تصمیم بگیرید که کدام نوع از دوچرخه ثابت ها برای شما مناسب است.دوچرخه ثابت یا به صورت دستی تنظیم می شوند یا به صورت الکترونیکی که این نوع دوچرخه دارای برنامه های از پیش طراحی شده ای نیز هستند.یکی از انواع دوچرخه ثابت، دوچرخه ثابت نشسته می باشد و برای افرادی که کمر درد دارند، مناسب است و از به وجود آمدن فشار زیاد به کمر جلوگیری می کند.

افرادی که حتی نمی توانند به راحتی پیاده روی انجام بدهند، می توانند از این دستگاه استفاده کرده و عضلات ران و مفاصل پا را تقویت کنند.برای انجام دادن تمرینات ورزشی زمانی که از دوچرخه ثابت استفاده می کنید، می توانید پاهای خود را فرم دهید و شکم را نیز کوچک کنید.زمانی که بر روی دوچرخه ثابت مشغول رکاب زدن هستید، می توانید با تکان دادن بالا تنه و دست ها این قسمت از بدن را نیز درگیر کنید.

برای اینکه بتوانید تمرینات خوبی را برای بدن انجام بدهید، ابتدا دستگاه را تنظیم کنید و انجام دادن تنظیم را می توانید از مربی یا فروشنده بپرسید و فراموش نکنید که زین دوچرخه ثابت باید موازی با سطح زمین باشد و اگر زیاد جلو یا عقب باشد، دچار پا درد و کمر درد خواهید شد.در زمان رکاب زدن بر روی دوچرخه ثابت کمر را صاف نگه دارید و شکم را داخل نگه دارید.

برای انجام دادن تمرینات با دوچرخه ثابت هم بهتر است از برنامه تناوبی استفاده کنید و یعنی به مدت 1 الی 2 دقیقه با تمام توان و سرعت خود رکاب بزنید و بعد از آن 1 دقیقه رکاب زدن را آهسته کنید.اگر در منزل از دوچرخه ثابت استفاده می کنید و دستگاه تردمیل نیز دارید، بهتر است برای گرم کردن بدن از تردمیل استفاده کنید، زیرا با دویدن یا راه رفتن بدن زودتر گرم می شود و آمادگی بیشتری برای انجام دادن تمرینات پیدا می کند.

در هنگام دوچرخه سواری به تنظیم دسته نیز توجه داشته باشید تا بیش از اندازه بالا یا پایین قرار نگیرد. اگر دسته بیش از اندازه بالا باشد به نشیمنگاه فشار زیادی وارد می کند و اگر هم خیلی پایین قرار بگیرد، کمر را بیشتر خسته می کند و شما به ناچار ورزش را زودتر تمام خواهید کرد.به ارتفاع زین نیز در زمان ورزش با دوچرخه ثابت دقت داشته باشید تا طوری تنظیم شوند که زانوها در حالت خم قرار گیرند.

دوچرخه ثابت ها به دو صورت مگنتی یا الکترومگنتی تنظیم مقاومت می شوند. در دوچرخه های مگنتی با پیچاندن پیچ بزرگی می توانید به دلخواه مقاوت را تعیین کنید و در مدل های الکترومگنتی با فشار دادن دکمه ای قادر خواهید بود مقاوت را تعیین کنید.در زمانی که از دوچرخه ثابت نشسته استفاده می کنید، بهتراست مقاوت دستگاه را کم کنید و با سرعت بیشتری رکاب بزنید.

انجام دادن تمرین با دوچرخه ثابت می تواند ضربان قلب را افزایش دهد و زمانی که نفس شما تندتر شود توانسته اید تمرین هوازی خوبی انجام بدهید. با رسیدن اکسیژن به بدن سوخت و ساز افزایش پیدا می کند و چربی سوزی در بدن اتفاق می افتد. تمرین با دوچرخه ثابت را باید حداقل به مدت 30 دقیقه انجام دهید تا به مرحله چربی سوزی برسید و بتوانید به اهداف تناسب اندام و لاغری خود دست پیدا کنید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :