با ورزش کیفیت زندگی خود را افزایش بدهید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 3 آذر 1395 در ساعت 19 : 35 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تا به امروز تحقیقات زیادی در مورد کنترل بیماری ها صورت گرفته است و نتایج این تحقیقات نشان می دهد افرادی که اغلب روزهای هفته حدود 30 دقیقه به صورت ملایم به تمرینات ورزشی می پردازند در مقایسه با اشخاص کم تحرک از سلامت روحی و جسمانی بیشتری برخودار هستند. سلامت روانی و جسمی افراد به نفع جامعه است.

ورزش اضطراب، استرس و افسردگی را از بین برده و خلق خوی انسان را بهبود می بخشد و موجب افزایش اعتماد به نفس می شود؛ دانشمندان معتقدند داشتن فعالیت بدنی اصولی و صحیح کیفیت زندگی افراد را بالا می برد؛ با دیدن زندگی ورزشکاران متوجه می شوید در مقایسه با سایرین روابط اجتماعی و خانوادگی موفق تری دارند و کمتر به بیماری های قلبی- عروقی و یا سکته مغزی دچار می شوند؛ کسانی که ورزش می کنند حتی اگر به بیماری مبتلا بشوند دوره نقاهت کوتاه تری خواهند داشت و زودتر سلامتی خود را باز پیدا می کنند.

ورزش نه تنها سبب تقویت ساختار قلب و عضلات بدن می شود؛ بلکه موجب می شود فرد در مسائل عاطفی و ذهنی نیز عملکرد بهتری از خود نشان بدهد. محققان بر این باورند که با انجام ورزش هوازی سطح هورمون هایی که خلق و خو انسان را بهبود می بخشند مانند اندروفین در بدن افزایش می یابد و استرس های روانی کاهش چشمگیری پیدا می کنند.
اندروفین یک ماده بیولوژکی طبیعی است که زیاد شدن آن موجب کاهش درد و ایجاد احساسات مثبت خواهد شد؛ علاوه بر این ورزش میل جنسی افراد را منظم و کنترل کرده و مشکلات مربوط به آن بر طرف می کند.

بهبود خواب و کیفیت بخشیدن به آن یکی دیگر از دست آوردهای مهم ورزش محسوب می شود. حفظ سلامت، کاهش وزن، تناسب اندام، کاهش اضطراب، افسردگی و استرس، افزایش انعطاف پذیری بدن، بهبود قدرت ماهیچه ها، مفاصل و عضلات، گردش خون سریع تر و بهتر و... از جمله فواید ورزش هوازی شناخته شده است.

اغلب پزشکان به بیمارانی که عضلات و مفاصل ضعیفی دارند یا به بیماری های روانی دچار هستند، ورزش هوازی را توصیه می کنند. دوچرخه سواری، پیاده روی، دویدن، شنا، اسکیت و ... از بهترین ورزش های هوازی به شمار می آیند که به تناسب اندام و افزایش احساسات مثبت کمک به سزایی می کنند؛ به طوری که بسیاری از متخصصین معتقدند دویدن به اندازه یوگا آرامش بخش است.

سلامت جسمانی، افزایش عزت نفس و خوب خوابیدن کیفیت زندگی انسان را بالا می برد و این ها با انجام تمرینات هوازی منظم و مستمر میسر می شود.علاوه بر این ها ورزش هوازی به بهبود عملکرد قلبی- عروقی بدن، حفظ سلامت مفاصل و عضلات و سلامت ستون فقرات کمک به سزایی می کند.

با افزایش سن سوخت و ساز بدن کم می شود؛ به طوری که می بینیم اکثر سالمندان با مشکلات گوارشی و اضافه وزن دست و پنجه نرم می کنند؛ برای بر طرف کردن چنین مشکلاتی فرد مسن می بایست در روز حداقل 30 دقیقه به انجام تمرینات سبک و کم برخورد بپردازد؛ ولی اغلب آلودگی هوا، نامساعد بودن آب و هوا و مشکلات دیگر به افراد سالخورده این اجازه را نمی دهد که هر روز بتوانند برای ورزش از منزل بیرون بروند؛ به همین دلیل ورزش با دستگاه های هوازی همچون تردمیل ، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... به آن ها توصیه می شود. با وجود این امکانات مدرن نه تنها افراد سالخورده؛ بلکه همه مردم می توانند هر روز به تمرینات ورزشی مشغول شوند و از فواید این فعالیت مفید بهره ببرند.

ورزش موجب می شود فرد آرامش بیشتری داشته باشد و همچنین تمرکز و آگاهی ذهنی را افزایش می دهد. با بهبود بخشیدن به 4 فاکتور اعتماد به نفس، سلامت عاطفی، سلامت جسمی و سلامت روانی به موفقیت های اجتماعی و خانوادگی بیشتری دست پیدا می کنیم.

اغلب انسان ها در سنین نوجوانی و پیری با بحران عاطفی و اعتماد به نفس مواجه شده و عزت نفس خود را از دست می دهند. آمارها نشان داده کسانی که در سنین بین 18 تا 64 سالگی ورزش می کنند رضایت بیشتری از زندگی دارند و چون توانایی آن ها به شکل قابل توجهی در انجام فعالیت های روزمره افزایش می یابد زندگی با کیفیت تری خواهند داشت.
فعالیت بدنی در صورتی که به روش صحیح و اصولی انجام بشود، از بیماری هایی همچون بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، سرطان، پوکی استخوان و افسردگی پیشگیری می کند. افراد سالمند و خصوصا بانوان یائسه تهدید به بیمار پوکی استخوان و شکستگی لگن هستند. افرادی که در جوانی به تمرینات ورزشی می پردازند، احتمال کمتری دارد که به چنین مشکلاتی دچار بشوند.

ورزشکاران، افراد مستقلی هستند و در برابر دیگران استقلال خود را حفظ کرده و به راحتی تسلیم فرد دیگری یا شرایط نمی شوند.بر اساس آمار تازه ای که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد، امروزه یک چهارم مردم دنیا به اختلالات روانی، رفتاری و عصبی دچار هستند؛ ولی بیشتر مواقع این اختلالات شناخته نمی شوند و مورد درمان نیز قرار نمی گیرد. جامعه شناسان و روان شناسان مصرانه معتقدند ورزش با تاثیراتی که بر افسردگی و عوامل آن دارد به طور چشمگیری شانس ابتلا به این اختلالات را می کاهد.

افرادی که ورزش می کنند از شرایط فیزیکی و ظاهری خود رضایت بیشتری دارند؛ در نتیجه اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها بالا می رود. فعالیت بدنی مناسب بر عوامل شناختی، فیزولوژیکی، درون شخصی و مزایای عاطفی تمرکز دارد و از هر جهت جامعه را اصلاح می کند.

گذشته از ورزش شرایط زیست محیطی و تغذیه نیز در سلامت جسمی و روانی مردم نقش موثری دارد. به طوری که می بینیم گاهی تغییر فصول موجب افسردگی در بعضی از افراد می شود؛ به هر حال در مورد تغذیه و فعالیت بدنی ما بیشتر حق انتخاب داریم؛ پس باید با تمرینات ورزشی و تغذیه سالم به عناصر دیگر غلبه کنیم.

شدت و نوع فعالیت های بدنی، تغذیه، کفش و لباس مناسب، آب و هوا، آسیب های جسمانی و روانی که قبلا دیده ایم، سطح استرس در زندگی روزمره و کیفیت خواب در سلامتی ما تاثیرات زیادی دارند.

ورزش و فعالیت بدنی مناسب به رفاه مردمی که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند کمک خواهد کرد. سالیانه هزینه های هنگفتی صرف درمان و توان بخشی می شود. ورزش منجر به پیشگیری از بیماری های متعددی شده و سلامت عمومی جامعه را بالا می برد؛ بنابراین در این زمینه هر چه هزینه کنیم در مقایسه با هزینه های از کار افتادگی و درمان مقرون به صرفه می باشد.

ولیکن مشکل اغلب مردم این است که وقت لازم را ندارند که خود را به مکان های مناسب برای ورزش کردن و دویدن برسانند که البته اختراع و تولید دستگاه های هوازی خانگی و باشگاهی تا حدود زیادی این مشکل را مرتفع کرده است؛ با تهیه یک یا چند دستگاه ورزشی خانگی همه اعضای خانواده می توانند در محیط امن و آرام منزل به ورزش بپردازند و از سلامت جسمانی و روانی بهره مند بشوند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :