با تمرینات ورزشی چگونه لاغر بشویم؟

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 10 اسفند 1395 در ساعت 12 : 54 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اکثر افرادی که ورزش می کنند به دنبال لاغری هستند و همیشه هم موفق نمی شوند.بیشتر مردم تصور می کنند اگر تمرینات ورزشی سنگین و طولانی مدتی انجام دهند و به شدت عرق بریزند، توانسته اند ورزش موفقی انجام بدهند که کاملا در اشتباه هستند.شدت و زمان بر روی اثرگذاری ورزش تاثیر دارد، ولی این تصور که هر چقدر بیشتر ورزش کنیم تا عرق بریزیم، اشتباه است و این فرضیه هم از سوی مربیان و پزشکان کاملا رد شده است.

خوب است بدانید با عرق کردن فقط ورزشکار آب بدن خود را از دست می دهد که بلافاصله با نوشیدن مایعات این آب از دست رفته جبران خواهد شد.اگر برنامه ورزشی را نادرست و بدون برنامه انجام بدهید، حتی ممکن است موجب چاقی شما نیز بشود. برای اینکه بتوانید به هدف خود یعنی لاغری برسید باید بدانید این اتفاق زمانی میفتد که شما کالری بیشتر از آنچه دریافت می کنید، بسوزانید.

اگر از تغذیه اصولی و مناسبی استفاده کنید، باعث می شوید کالری کمتری جذب کرده و با انجام دادن فعالیت ورزشی می توانید کالری زیادی بسوزانید و به هدف اصلی خود یعنی لاغری در مدت زمان کمتری دست پیدا کنید.جالب است بدانید فرد 70 کیلویی اگر مسافت 1.5 کیلوگرمی را بدود، همان کالری را مصرف می کند که این مسافت را راه برود.

در زمانی که شما مسافتی را می دوید قند بدن زودتر سوزانده می شود و به مرحله چربی سوزی نخواهید رسید و برای اینکه چربی سوزی هم در بدن اتقاق بیفتد باید مدت زمان بیشتری راه بروید و پیاده روی انجام بدهید.تمرینات هوازی را باید در زمان های نسبتا طولانی با شدتی متوسط و به صورت متناوب انجام داد. پزشکان اعلام کرده اند در 20 دقیقه نخست، بدن اول قند می سوزاند و بعد از تمام آن به سراغ سلول های چربی می رود.اگر تمرینات ورزشی در مدت زمان کوتاه انجام بشود و اکسیژن کافی به سلول ها نرسد، خون به خوبی در بدن جریان پیدا نمی کند؛ در نتیجه اکسیژن کمتری نیز به بدن خواهد رسید.

نرسیدن اکسیژن کافی به سلول ها سبب ترشح اسید لاکتیک شده و این اسید باعث گرفتگی عضلات و درد و خستگی در بدن می شود؛ به همین دلیل برای تناسب اندام و کاهش وزن انجام دادن ورزش هوازی توصیه می شود.انجام پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا، اسکیت و... ورزش هوازی محسوب می شود، ولی به دلیل اینکه فضای زیادی برای این فعالیت ها نیاز است، اغلب مورد استفاده قرار نمی گیرد.

به همین دلیل بیشتر مردم ترجیح می دهند از دستگاه های هوازی مانند: تردمیل، دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و... در خانه یا باشگاه استفاده کنند و به تناسب اندام برسند.با استفاده از این دستگاه ها زودتر می توانید به نتایج دلخواه خود دست پیدا کنید.بهتر است بر روی این دستگاه از روش اینتروال یا تناوبی استفاده کنید، برای انجام دادن تمرین بر روی تردمیل بهتر است به این صورت عمل کنید؛ 2 الی 3 دقیقه با نهایت توان تمرین انجام دهید و 1 دقیقه به آهستگی راه بروید.

بر روی دوچرخه نیز به همین صورت که چند دقیقه ای را با شدت بالایی رکاب بزنید و بعد از آن رکاب زدن را آهسته کنید و در واقع استراحت فعال داشته باشید.زمانی که دوچرخه سواری انجام می دهید برای اینکه تنوعی در ورزش خود ایجاد کنید می توانید به طور معکوس رکاب بزنید، این کار عضلات پشت پا را تقویت می کند و به آنها فرم خوبی می دهد.در زمان انجام دادن ورزش های هوازی به ضربان قلب خود توجه داشته باشید و بر اساس آن تمرینات خود را برنامه ریزی کنید.

کالری سوزی در بدن زمانی اتفاق میفتد که ضربان قلب به 70 درصد حداکثر توان خود برسد و برای اینکه بتوانید ظرفیت قلب خود را محاسبه کنید، بهتر است از فرمول عدد سن – 220 استفاده کنید و با در نظر گرفتن این ظرفیت تمرینات را برنامه ریزی کنید.افراد بیماری که ناراحتی قلبی و عروقی دارند به حداکثر ظرفیت قلب خود باید توجه زیادی داشته باشند و با پزشک قبل از انجام دادن ورزش مشورت کنند.

برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام عجله نداشته باشید؛ با تهیه برنامه ورزشی مناسب و رعایت رژیم غذایی صحیح و اصولی در مدت زمان طولانی با استمرار و نظم در ورزش میتوانید به اهداف خود دست پیدا کنید.استفاده از دستگاه های هوازی موجب می شود شما بتوانید در هر ساعت از شبانه روز و در هر آب و هوایی به راحتی ورزش انجام بدهید و به هدف مورد نظر برسید.در زمان انجام دادن ورزش نوشیدن آب را فراموش نکنید و بطری آبی را نیز در کنار خود قرار بدهید و در هر زمانی که احساس تشنگی کردید جرعه جرعه آب بنوشید تا بتوانید دمای بدن را متعادل نگه دارید و روند سوخت و ساز بدن دچار مشکل نشود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :