اصول صحیح دویدن بر روی تردمیل را بیاموزید

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | چهارشنبه 8 فروردین 1397 در ساعت 12 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

دویدن ورزشی راحت بوده که کافی است اراده کنید و بخواهید که شروع به تمرین نمایید. کفش و لباس مناسب ورزش را بر تن می کنید و شروع به پیاده روی خواهید کرد، بدون اینکه نیاز به مقدمات خاصی باشد به همین دلیل است که پیاده روی را مادر تمامی ورزش ها تلقی می کنند. همانطور که می دانید انجام روزانه پیاده روی نیز به انگیزه نیاز دارد و چه بسا این انگیزه با تهیه یک دستگاه ورزشی هوازی مانند تردمیل در شما ایجاد شود.

از آنجایی که دویدن فواید بسیاری دارد، تردمیل را تولید کردند تا علاوه بر اینکه بتوانید بدون هیچ مشکلی روزانه بر روی آن راه بروید، سلامتی خود را نیز تضمین کنید. این دستگاه ورزشی پیاده روی را شبیه سازی می کند و گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که کمبود وقت داشته یا به هر دلیلی نمی توانند برای ورزش کردن از خانه خارج شوند. همچنین این دستگاه هوازی ورزشی با وجود خود در خانه باعث می شود که شما با دیدن آن برای چند دقیقه هم که شده بر روی تردمیل بدوید.

دویدن یکی از بهترین ورزش هاست و هوشمندانه دویدن خیلی بهتر خواهد بود. در زمان دویدن نکات ریزی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید به راحتی انرژی خود را ذخیره کرده و بدون خستگی از ورزش لذت ببرید. علاوه بر این با انجام یک سری نکات اصولی می توان از آسیب های ورزشی جلوگیری کرده و با سرعت بیشتری رو به سوی هدف مورد نظر قدم برداشت.

گام های خود را به درستی بردارید: به یاد داشته باشید در زمان دویدن چه بر روی تردمیل یا بیرون از منزل، از کوبیدن پاشنه پا بر روی صفحه یا زمین خودداری کنید. این کار موجب بروز آسیب به پاها خواهد شد، علاوه بر این از سرعت شما حین دویدن می کاهد و باعث فشار و استرس روی پاها می شود. مربیان به دوندگان حرفه ای توصیه می کنند برای جلوگیری از این حالت باید انگشتان پا را کاملا به سمت بالا برده و ساق پا بکشید و در زمان زمین گذاشتن مجدد پا، بر روی قسمت میانی یا پنجه های پا فرود آیید.

دست هایتان را مشت نکنید: با این کار عضلات ساعد منقبض شده و مانع حرکت صحیح شانه ها خواهد شد. بهتر است هنگام دویدن، دستان خود را به صورت کمی گود و گرد شکل دهید و از گرفتن بطری آب یا غیره در دست ها خودداری نمایید، زیرا موجب چرخیدن ناگهانی بالاتنه خواهید شد و مانع صاف ایستادن شما می شود. آرنج ها نیز باید خمیدگی در زاویه 90 درجه داشته و به بدن نزدیک باشند. در صورتی که آرنج ها به بدن نزدیک نباشند باعث بر هم خوردن تعادل و توازن بالا تنه خواهد شد.

شانه ها را صاف نگه دارید و شکم را منقبض نمایید: سعی کنید برای صرفه جویی در مصرف انرژی بازوها را از شانه حرکت داده و شانه ها را کاملا صاف نگه دارید تا از آسیب جلوگیری شود. صاف ایستادن در زمان دویدن یکی از اصولی است که باید حتما رعایت شود و از حرکت های ناگهانی خودداری شود، زیرا ممکن است دچار آسیب شوید. شکم را منقبض کرده و آن را به سمت داخل بکشید این کار علاوه بر این که در صاف ایستادن تان تاثیر خواهد داشت باعث ایجاد توازن در بدن نیز خواهد شد.

گام های کوتاه بردارید: هنگام دویدن هرچه طول قدم هایی که بر می دارید بلندتر باشد میزان آسیب رسانی آن نیز افزایش می یابد. برداشتن قدم های کوتاه و سریع بیشتر از آن چیزی که فکر می کنید در دویدن و پیاده روی تاثیرگذار است. بنابراین سعی کنید با برداشتن گام های کوتاه و سریع باعث ایجاد تاثیرات مثبت در زمان ورزش شوید. طول گامی که صحیح و مناسب است کوتاه تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید، پاهای شما باید درست پشت لگن فرود بیایند. هرچقدر بیشتر به طول این گام صحیح اضافه کنید اثرات مخربش افزایش می یابد، ولی اگر این کار را درست انجام دهید پای شما که زیر لگن به زمین برخورد می کند توسط عضله قوی باسن به عقب کشیده می شود و شما به راحتی می تونید جلو بروید.

به درستی تنفس کنید: در حین دویدن کاملا عمیق نفس بکشید و این موضوع را وقتی حس می کنید که با تنفس عمیق شکم شما با دم به داخل رفته و با بازدم به حالت اولیه باز می گردد، اگر هنگامی که نفس می‌کشید، شکم حرکت نکند نشانه این است که عمیق نفس نمی ‌کشید. دهان را باز نگه دارید و هوا را از طریق بینی و دهان به داخل بکشید، با تنفس طولانی در زمان دویدن اکسیژن مورد نیاز را به بدن می رسانید و از گرفتگی عضلات به خصوص عضلات تنفسی جلوگیری خواهید کرد.

مطالب بالا با اینکه نکات ریزی هستند که شاید اکثر افراد در زمان دویدن توجه به آن ها را بی اهمیت بدانند اما با انجام آن ها بی شک در مصرف انرژی تاثیر گذار بوده و باعث می شود شما بتوانید مدت طولانی تری را به ورزش بپردازید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :